۸ دقیقه
افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

افتادگی نوک بینی بعد از عمل

آنچه می خوانید...

افتادگی نوک بینی یکی از دلایل نازیبایی بینی محسوب می شود و یکی از دلایلی است که افراد برای جراحی بینی خود اقدام می کنند. در برخی مواقع پس از جراحی بینی نیز امکان افتادگی بینی وجود دارد و نوک بینی به سمت پایین متمایل می شود. افتادگی نوک بینی پس از جراحی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. عدم استحکام کافی غضروف ها در نوک بینی و بافت های نگه دارنده دلیل اصلی است. سر بالا بودن نوک بینی در عدم رخ داد افتادگی بینی موثر است. افتادگی نوک بینی را می توان با روش های مختلفی درمان کرد و بهبود بخشید.

علت افتادگی بینی پس از جراحی

نوک بینی در بهترین حالت پس از جراحی باید در راستای پل بینی باشد. در بینی های عروسکی یا فانتزی نوک بینی می تواند سربالاتر باشد و بالاتر از راستای پل بینی باشد. زاویه ای که بین لب و قسمت تحتانی بینی یا کلوملا ساخته می شود زاویه نازولبیال نامیده می شود که یکی از معیارهای مهم در آنالیز بینی است.

جراحی بینی

با افتادگی و پایین بودن نوک بینی این زاویه کم تر از ۹۰ درجه می شود که باعث به هم ریختگی ظاهر بینی و نازیبایی آن می شود. این زاویه در مردان باید ۹۵ درجه و در خانمها ۹۵ تا ۱۰۵ درجه باشد.

عدم استفاده از تکنیک های مناسب جراحی در جراحی بینی و عدم رعایت مراقبت های لازم پس از جراحی می تواند به افتادگی نوک بینی پس از جراحی منجر شود. استحکام غضروف های نوک بینی به نگه داشتن آن در محل مناسب خود کمک کننده است . افتادگی بینی در جراحی های غیر اصولی بیشتر دیده می شود.

دراین موارد جراح بدون توجه به نوع بینی بیمار از غضروف های بینی کم می کند که استحکام نوک بینی را کاهش می دهد و مدتی پس از جراحی، بینی دچار افتادگی می شود.

امروزه در جراحی بینی به جای کاهش غضروف های بینی به تقویت این بافت می پردازند تا از بروز افتادگی بینی پس از عمل پیشگیری نمایند. البته نمی توان گفت تنها جراح در این موضوع دخیل است انجام صحیح مراقبت های پس از جراحی نیز اهمیت زیادی دارد. بالاگرفتن سر بعد از جراحی بینی چسب زدن مرتب و صحیح بینی نیز اهمیت دارد.

درمان افتادگی بینی بعد از جراحی

برای رفع افتادگی بینی جراحی ترمیمی بینی انجام می شود. برای بهبود افتادگی بینی می توان با تکنیکهای متفاوت افتادگی بینی را رفع نمود. اما مهم ترین نکته استفاده از غضروف برای افزایش استحکام نوک بینی است.

اگر جراحی غیر اصولی انجام گرفته باشد به احتمال زیاد غضروف کافی در تیغه بینی وجود ندارد و برای تقویت نوک بینی باید از جراحی پیوند غضروف استفاده شود. در جراحی پیوند غضروف به بینی، غضروف از گوش یا دنده بیماربرداشته شده و به بینی پیوند می خورد.

البته می توان از غضرف مصنوعی نیز استفاده کرد که معمولا عوارض خاص خود را دارد.  توجه داشته باشید جراحی ترمیمی بینی خود را نزد جراح مناسب وماهر انجام دهید. عدم موفقیت در جراحی ترمیمی بینی می تواند شانس بهبودی و اصلاح بینی را کاملا از بین ببرد. انجام جراحی ترمیمی برای اصلاح افتادگی بینی حداقل یک سال پس از جراحی اولیه بینی انجام می شود.

 افتادگی بینی چیست؟

ما همیشه از افرادی که مایل به جراحی بینی هستند خواسته ایم که از بین جراحان زیبایی که حداقل یک دهه است جراحی بینی انجام داده اند انتخاب کنند. در جراحی بینی، ما به وضعیتی اشاره می کنیم که به عنوان “نوک افتادگی” شناخته می شود. در برخی از دوره های نقاهت پس از عمل جراحی بینی، نوک بینی حالتی گرد به خود می گیرد. برخی از بینی ها ممکن است به نظر برسند که برآمدگی جدیدی ایجاد شده است. اما، در بیشتر موارد، افتادگی نوک بینی با توجه به عملکرد جراح و تجربه در عمل بینی است. در واقع جراحان مجرب بینی می دانند که نوک بینی دچار مقداری انقباض و افتادگی رو به پایین می شود زیرا برش های آنها در حین بهبودی منقبض می شود. به علاوه، همیشه نیروی جاذبه به سمت پایین روی بینی وجود دارد.

اصلاح افتادگی نوک بینی یکی از متداول ترین جراحی ها است که برای رفع افتادگی بینی استفاده می شود. در جراحی رفع افتادگی بینی، نوک بینی آویزان و پتوز برای کمک به بلند کردن بینی اصلاح می گردد. اگر قبل از جراحی زیبایی بینی به نمای جلوی بینی فرد با افتادگی بینی نگاه کنید، می بینید که نوک بینی او نه تنها افتاده یا سنگین است، بلکه از نظر ظاهری سایر نقاط بینی نیز ممکن است دچار مشکل باشد. در روند بلند کردن نوک بینی پتوز، برخی تغییرات جزئی در شکل نوک بینی فرد اعمال می گردد و ممکن است نقاط دیگر بینی نیز در حین جراحی دستکاری شود.

دلیل توجه جراحان به نوک بینی

افتادگی بینی دلیل محکمی است که جراحان بینی به آن توجه زیادی می کنند، دلیل دوم برای توجه جراحان به نوک بینی، افت نوک بینی در صورت عدم عدم وجود قدرت کافی در غضروف نوک برای حفظ موقعیت بینی است. اگر جراح غضروف نوک بینی را ضعیف طراحی نماید، در این صورت افت نوک رخ می دهد و نمای نیمرخ بیمار را خراب می کند. بنابراین، جراح باید سفت شدن و انقباض را که در بهبودی اتفاق می‌افتد، پیش‌بینی کند.

پس از انجام جراحی بینی، غضروف های “جانبی فوقانی” به طور طبیعی به وسط بینی متمایل می شوند. اگر این غضروف ها به اندازه کافی کوتاه نشده باشند تا با آن حرکت کنار بیایند، تحدب نیم رخ، رخ می دهد و این توهم را ایجاد می کند که نوک بینی افتاده است. نوک افتاده بینی تنها یک مثال است که نشان می دهد جراحی بینی چقدر می تواند پیچیده باشد. رینوپلاستی یک عمل بسیار پیچیده است که برنامه ریزی درست و آگاهی کامل از عواقب جراحی را نیاز دارد. در مورد جراحی لوزه بیشتر بدانید.

پیشگیری از افتادگی بینی

امروزه جراحان با استفاده از تکنیک های موثرتر در جراحی بینی علاوه بر ایجاد فرم بینی زیبا به ماندگاری و عدم تغییر شکل آن نیز کمک می کنند. امروزه تکنیک های جدیدی برای انجام جراحی زیبایی بینی مورد استفاده قرار می گیرد که به سربالا شدن بینی و استحکام نوک بینی نیز کمک کننده است. در بینی های گوشتی استفاده از گرافت غضروفی برای شکل دهی به بینی بیشتر استفاده می شود ولی به علت پوست ضخیم، ایجاد تغییر شکل بینی کمتر مشاهده می شود به عبارتی تغییر شکل بینی در بینی گوشتی کمتر و دیرتر ظاهر می گردد.

جراحی بینی مردانه

یکی از راه کار هایی که مانع تغییر فرم بینی پس از جراحی می شود پیوند غضروف به بینی است. در مواردی که میزان غضروف تیغه بینی کم باشد جراح از غضروف های گوش یا دنده برای پیوند به نوک بینی استفاده کرده و نوک بینی را مستحکم خواهد کرد.

مراقبت های بعداز جراحی نیز برای پیشگیری از افتادن نوک بینی مهم هستند. بعد از جراحی تا مدتی لازم است از پایین انداختن سرخود بپرهیزید.

درباره جراحی بینی مردانه بخوانید.

به هر حال بینی پس از جراحی ساختار محکمی ندارد و هنوز قوام خود را پیدا نکرده است و ممکن است با نیروی جاذبه  زمین دچار تغییر شکل شود و نوک افتاده پیدا کند. چسب زدن بینی نیز اهمیت زیادی دارد لازم است تا زمان مشخصی که جراح توصیه کرده است با شیوه درستی از چسب بینی استفاده نمایید. چسب زدن به بینی بعد از عمل در محکم نگه داشتن پوست بینی در جای خود بسیار موثر است. به علاوه تا پایان دوران درمان باید از وارد کردن فشار به بینی و ماهیچه های اطراف بینی خودداری نمایید گاهی جراح انجام ماساژ بینی را توصیه می کند توجه داشته باشید که ماساژ بینی فقط برای قسمت استخوانی است و از دستکاری یا ماساژ قسمت غضروفی و عضلانی پرهیز کنید. در آخر از مواد غذایی مفید بخصوص آب میوه های تازه برای بهبودی پس از جراحی استفاده نمایید و از مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید.

افتادگی بینی بعد از جراحی بینی

در نهایت مهم ترین اقدامی که می توانید برای پیشگیری از افتادگی بینی انجام دهید انتخاب جراح مناسب است. پیش از جراحی بینی حتما درباره جراح مورد نظر به خوبی تحقیق کنید و نمونه کار جراحی وی را مشاهده نمایید تا بتوانید جراح مناسب تری را انتخاب کنید. تصاویر سال های بعد بیماران نشان دهنده موفقیت در جراحی بوده است. انتخاب جراح ماهر و با تجربه عوارض جراحی را کاهش می دهد و نتایج مطلوب تری از جراحی بینی به وجود می اورد.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های جراحی بینی و جراحی ترمیمی بینی از دکتر غلامرضا بیاضیان در بخش نظرات سایت بپرسید. در مورد جراحی آندوسکوپی سینوس بیشتر بدانید.

کلام آخر

به منظور جلوگیری از افتادگی بینی ضروری است که در انتخاب پزشک خود دقت کافی داشته باشید و همواره بهترین جراح بینی با نمونه جراحی های موفق را انتخاب کنید. همچنین مراقبت های مناسب پس از جراحی تاثیر زیادی در داشتن جراحی موفق دارد.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *