۶ دقیقه
جراحی توده های گردنی

جراحی توده های گردنی

آنچه می خوانید...

توده های گردن ممکن است به دلایل مختلفی ایجاد شوند. اکثر آنها خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و نیازی به جراحی ندارند. با این حال، انواع مختلفی از توده های گردن وجود دارد که ممکن است با جراحی برداشته شوند. این مورد شامل کیست های مادرزادی (از بدو تولد) مانند کیست های شکاف شاخه ای و کیست مجرای تیروگلوسال، غدد لنفاوی مشکوک که از طریق روش های دیگر قابل تشخیص نیستند، و کیست ها یا توده های مختلفی که بیمار ترجیح می دهد برداشته شود. (مانند کیست های سباسه: توده ای نرم و متحرک و گرد، در نواحی محل رویش مو و لیپوم ها: تومور خوش‌خیم با منشأ بافت چربی متراکم). در این مقاله قصد داریم درباره جراحی توده های گردنی صحبت کنیم.

توده های گردنی چطور ایجاد میشود؟

هنگامی که غده تیروئید در طول رشد جنین تشکیل می شود، از پایه زبان شروع می شود و از طریق کانالی به نام مجرای تیروگلوسال به سمت پایین گردن حرکت می کند. این مجرا به طور معمول زمانی که تیروئید به موقعیت نهایی خود در گردن (زیر سیب) برسد، ناپدید می شود.

اگر مجرا به طور کامل ناپدید نشود، می تواند کیست ایجاد کند. این کیست ها ممکن است زمانی که عامل ایجاد عفونت نباشند، پدیدار نگردند. برای جلوگیری از عفونت های مکرر و امکان ایجاد مشکلات جدی تر، برداشتن آن توصیه می شود.

کیست های شکاف شاخه ای نیز کیست های مادرزادی هستند.

در مراحل اولیه رشد، ساختارهای آبشش مانندی وجود دارد که در نهایت به ساختارهای سر و گردن تبدیل می‌شوند (مانند استخوان‌های گوش، فک، ماهیچه‌ها). به طور معمول این آبشش ها در طول رشد ناپدید می شوند، اما در برخی موارد، به طور کامل ناپدید نمی شوند.

این امر می تواند منجر به تشکیل کیست شود. این کیستِ پر از مایع ممکن است برای سالها قابل توجه نباشد، اغلب تا زمانی که عفونی نشده باشد. برداشتن آن برای جلوگیری از عفونت های مکرر و سایر مشکلات جدی که در نتیجه رشد کیست و فشار بر ساختارهای اطراف ایجاد می شود، توصیه می شود.

غدد لنفاوی

غدد لنفاوی غدد لوبیایی شکل کوچکی هستند که در سراسر بدن شما قرار دارند. آنها بخشی از سیستم ایمنی بدن شما هستند و به مبارزه با عفونت ها کمک می کنند. غدد لنفاوی معمولاً به دلیل عفونت یا التهاب در ساختارهای مجاور بزرگ می شوند. با این حال گاهی اوقات ممکن است به دلیل سرطان یا لنفوم بزرگ شوند.

در غدد لنفاوی که بیش از یک ماه بزرگ شده‌اند، یا مواردی که بدون هیچ دلیل دیگری بزرگ شده‌اند، پزشک ممکن است بیوپسی (نمونه برداری روشی برای بررسی دقیق تر بافت های بدن است که مشکوک به ابتلا به بیماری هستند) را تجویز کند. رایج ترین نوع بیوپسی، آسپیراسیون با سوزن ظریف (FNA) است که در آن یک سوزن کوچک به غدد لنفاوی وارد شده و مقدار کمی از بافت نمونه برداری می شود. درباره جراحی آندوسکوپی سینوس بخوانید.

نکاتی برای بهتر شدن روند جراحی توده های گردنی

تمام داروهایی که خون شما را رقیق می‌کنند به مدت دو (۲) هفته قبل از جراحی حذف کنید، مگر اینکه جراح شما تجویز دیگری داشته باشد.

کارهایی قبل از جراحی باید از انجام آنها اجتناب کنید:

  • حداقل ۳ هفته قبل از تاریخ جراحی، سیگار را ترک کنید.
  • اگر در طی ۵ روز قبل از جراحی دچار سرماخوردگی یا تب شدید، لطفاً به پزشک اطلاع دهید. سرماخوردگی ممکن است خطر بیهوشی را افزایش دهد.
  • ۸ ساعت قبل از جراحی غذا نخورید.
  • ۴ ساعت قبل از جراحی مایعات ننوشید.

چه چیزی در طول جراحی انتظار می رود؟

جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جراحی برای برداشتن کیست مجرای تیروگلوسال، روش Sistrunk نامیده می شود. در حین جراحی یک برش در وسط گردن ایجاد می شود. جراحی معمولاً ۱.۵ ساعت طول می کشد. پس از جراحی ناحیه ای که عمل شده مورد بررسی قرار می گیرید و سپس مرخص خواهید شد.

برای کیست شکاف شاخه ای، برشی در گردن در یک چین گردن ایجاد می شود. محل دقیق و اندازه برش بر اساس اندازه و موقعیت کیست متفاوت است. به ندرت بیش از یک برش ایجاد می شود .کیست به دقت از بافت اطراف جدا می شود. گاهی اوقات کیست به داخل گلو کشیده می شود و ممکن است نیاز به برداشتن لوزه نیز باشد. اغلب اوقات یک درن در گردن قرار می گیرد و محل جراحی بسته می شود.جراحی معمولاً ۱-۲ ساعت طول می کشد. پس از جراحی ناحیه ای که عمل شده مورد بررسی قرار می گیرید و سپس مرخص خواهید شد. در ادامه می توانید درباره عفونت گوش بخوانید.

در طول بیوپسی غدد لنفاوی، یک برش کوچک در یک چین در گردن شما روی غده لنفاوی ایجاد می شود. سپس قسمتی یا تمام غدد لنفاوی برداشته می شود و به پاتولوژیست داده می شود تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. مدت جراحی ۳۰-۶۰ دقیقه طول می کشد. پس از جراحی ناحیه ای که عمل شده مورد بررسی قرار می گیرید و سپس مرخص خواهید شد.

خطرات جراحی توده های گردنی چیست؟

مانند هر جراحی دیگری، جراحی برداشتن توده گردن نیز خطراتی به دنبال دارد. اگرچه احتمال بروز عارضه اندک است، اما مهم است که عوارض احتمالی را از قبل بدانید و از جراح خود در مورد هر گونه نگرانی که ممکن است داشته باشید سوالات خود را بپرسید.

خونریزی: خطر خونریزی حین عمل و بعد از آن بسیار کم است، همچنین احتمال آسیب به عروق بسیار نادر است.

عفونت: این امر با هر جراحی امکان پذیر است، اگرچه خطر آن کم است چرا که در صورت بروز عفونت، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک باشد. به ندرت عفونت نیاز به تخلیه دارد. لطفاً پزشک را از افزایش قرمزی اطراف محل جراحی مطلع کنید.

باز رخداد (عود): همه تلاش‌ها برای برداشتن کل کیست و مجرای مرتبط با کیست شکاف شاخه‌ای یا کیست مجرای تیروگلوسال انجام می‌شود، اما گاهی اوقات کیستهایی وجود دارد که به راحتی قابل شناسایی نیستند. اکثر بیماران هیچ مشکلی با عود بیماری ندارند چون با درمان های بیشتر می توان این مساله را حل کرد.

جای زخم: با وجود برنامه ریزی دقیق و بستن محل برش، ممکن است جای زخم ایجاد شود. اگر بعد از بهبود کامل ظاهر محل جراحی شما آزار دهنده است، امکان اصلاح اسکار وجود دارد.آیا درباره شکاف لب و کام شنیده اید؟برای مطالعه در این زمینه مطلب شکاف لب و کام را بخوانید.

آسیب عصبی: اعصابی که زبان (عصب زیر زبانی)، شانه (عصب فرعی ستون فقرات) و تارهای صوتی (حنجره) را حرکت می دهند، همگی ممکن است در نزدیکی کیست حرکت کنند و توجه کنید خطر آسیب به این اعصاب بسیار نادر است.

عوارض بیهوشی: عمل شما تحت بیهوشی عمومی انجام می شود باید بدانید خطرات ناشی از بیهوشی گرچه نادر اما بصورت جدی وجود دارند.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *