دکتر غلامرضا بیاضیان / مقالات / جرای شکاف کام و لب
۶ دقیقه
جراحی لب شکری

جرای شکاف کام و لب

آنچه می خوانید...

جرای شکاف کام و لب یکی از جراحی هایی است که ممکن است در کودکانی که با مشکل شکاف کام یا لب متولد می شوند، استفاده شود. شکاف کام و لب ممکن است منجر به مشکلات مربوط به دهان و صورت شود. برخی از این مشکلات عبارتند از مشکل تغذیه، کاهش شنوایی یا سایر مشکلات مربوط به گوش، مشکلات دندانی و مشکلات گفتاری. شکاف کام و لب و سایر مشکلات مرتبط با آن را می توان با روش های جراحی درمان کرد. در ادامه مقاله در خصوص جراحی شکاف کام و لب توضیح داده شده است. تا پایان با ما همراه باشید.

دلایل انجام جراحی شکاف کام و لب

همانطور که پیش تر اشاره شد، شکاف کام و لب، به عنوان یک نقص مادرزادی ارثی، ممکن است منجر به مشکلات دیگری در ارتباط با تغذیه، شنوایی، دندان ها و گفتار می شود. چنین مشکلاتی را می توان با روش های جراحی در ۱۲ ماه اول پس از تولد اصلاح کرد. شکاف لب با یا بدون شکاف کام را می توان در سونوگرافی معمولی در دوران جنینی تشخیص داد. با این حال، موارد خاصی از شکاف کام (مانند شکاف کام زیر مخاطی) ممکن است تا آخر عمر شناسایی نشده باقی بمانند.

شکاف لب به طور کلی با روش های جراحی در بیمارستان با استفاده از بیهوشی عمومی زمانی که کودک ۳ تا ۶ ماهه است اصلاح می شود. درصورتی‌که کودک شکاف لب گسترده ‌ای داشته باشد، روش‌ های خاصی مانند چسباندن لب یا دستگاه قالب‌گیری می ‌تواند در کنار هم قرار دادن بخش ‌های لب قبل از جراحی مفید باشد. چنین روش های جراحی ممکن است مقداری اسکار روی لب زیر بینی باقی بگذارند.

شکاف کام معمولاً در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی ترمیم می شود. این درمان جراحی توسط جراحان پلاستیک انجام می شود که ماهیچه های کام نرم را به هم متصل می کنند و بافت های نزدیک شکاف را مرتب می کنند. این روش جراحی نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان برای مدت کوتاهی دارد. هدف از این روش جراحی ایجاد کامی است که به گفتار کمک می کند.

ممکن است در آینده با بزرگتر شدن کودک به جراحی های بیشتری نیاز باشد تا با تغییرات ساختاری صورت سازگار شود. این موارد عبارتند از فارینگوپلاستی (جراحی زبان کوچک) و یا پیوند استخوان آلوئول. همانطور که کودک بزرگتر می شود، ممکن است احساس کند که باید اسکارهای خود را برطرف کند، ظاهر لب یا بینی خود را بهبود بخشد، یا با کمک جراحی ارتوگناتیک، به اصلاح موقعیت فک و صورت خود بپردازد. چنین درمان های جراحی به بهبود تنفس و گفتار کمک می کند.

دلایل انجام جراحی شکاف کام و لب

در مورد علت ایجاد شکاف کام و لب در جنین بیشتر بدانید.

چه کسانی واجد شرایط درمان جراحی شکاف کام و لب نیستند؟

کودکانی که با نقایصی مانند شکاف لب و کام (یا هر دو) به دنیا می آیند، واجد شرایط این درمان هستند تا سایر مشکلات مرتبط مانند گفتار، شنوایی، تغذیه، تنفس و سایر مشکلات دندانی را اصلاح کنند. با این حال، چنین درمان های جراحی به منظور ترمیم این وضعیت زمانی که کودک بین سه تا دوازده ماهه باشد بهترین نتیجه را دارد.

کودکانی که طبیعی هستند و بدون شکاف لب یا کام متولد می شوند، واجد شرایط این درمان نیستند. علاوه بر این، کودکانی که زیر سه ماه سن دارند و شکاف کام و لب دارند نیز واجد شرایط این درمان نیستند. چنین روش‌های جراحی درمانی تنها زمانی به کودکان مبتلا داده می‌شود که سن آنها بیش از سه ماه باشد.

در مورد پیشگیری از شکاف کام و لب بیشتر بدانید.

جرای شکاف کام و لب چیست؟

ترمیم شکاف کام نیاز به جراحی ترمیمی شکاف کام و بیهوشی عمومی دارد. شکاف با کنار هم قرار دادن بافت های اطراف شکاف ترمیم می شود. برای ترمیم کام نیازی به مواد مصنوعی یا پیوند استخوان نیست.

با این حال، یادآوری این نکته ضروری است که برخی از کودکان مبتلا به شکاف کام و لب، علاوه بر شکاف در کام سخت، شکافی در خط لثه نیز دارند. اگرچه شکاف کام سخت در اوایل زندگی ترمیم می شود، اما شکاف در کام سخت ترمیم می شود. خط لثه تا زمانی که کودک شما خیلی بزرگتر نشود ترمیم نمی شود . معمولاً بین ۶ تا ۸ سالگی، ترمیم خط لثه شامل پیوند استخوان است.

در مورد هزینه جراحی شکاف کام و لب بیشتر بدانید.

نکات بعد از جراحی شکاف کام و لب

برای مدت ۳ هفته پس از جراحی، محل جراحی شکاف کام و لب ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد که در برابر آسیبی که ممکن است توسط اشیاء دیگر یا حتی انگشتان ایجاد شود مقاومت کند. از این رو مراقبت مناسب و آسایش کودک باید در اولویت اول قرار گیرد تا از هر نوع آسیبی جلوگیری شده و باعث بهبودی شود. دستورالعمل‌ های پس از درمان برای کودکانی که تحت چنین درمان‌های جراحی قرار گرفته‌ اند شامل تغذیه با مایعات یا سایر مواد غذایی نرم مانند شیر، آب میوه، بستنی آب شده، آب گوشت ولرم، ژله، ماست، غلات نرم شده و غیره است.

باید احتیاط کرد و به این گونه کودکان با شیشه شیر یا پستانک غذا ندهید. بهتر است از یک فنجان کوچک یا انتهای قاشق برای ریختن مایعات در دهان کودک استفاده شود. در صورتی که کودک با عوارض جانبی جدی بعد از عمل مواجه شود، والدین او باید فوراً با پزشک تماس بگیرند تا مشکل برطرف شود.

نکات بعد از جراحی شکاف کام و لب

پاسخ به سوالات متداول جراحی شکاف کام و لب

کلام آخر

مشکلات شکاف لب و شکاف کام را می توان با درمان های جراحی و مراقبت های بعد از جراحی شکاف کام و لب درمان کرد. ممکن است برای تکمیل این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی باشد و در ساعات قبل از جراحی باید قوانین مهمی در مورد خوردن و آشامیدن رعایت شود. بر اساس نوع ترمیم شکاف کام و لب که کودک به آن نیاز دارد، معمولاً حدود ۲ تا ۶ ساعت طول می کشد تا عمل جراحی تکمیل شود. برای چنین کودکانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، یک شب بستری در بیمارستان به مدت ۱ روز توصیه می شود. پس از ترخیص کودک، حدود سه ماه طول می کشد تا او به طور کامل از این بیماری بهبود یابد.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *