دکتر غلامرضا بیاضیان / جراحی ترمیمی و زیبایی بینی / نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی
۶ دقیقه
خواب بعد از جراحی پلاستیک

نحوه خوابیدن بعد از جراحی بینی

آنچه می خوانید...

به منظور کاهش فشار خون در ناحیه سر پس از عمل بینی و جلوگیری از خطر ضربه به بینی بهتر است وضعیت نیمه عمودی و طاق باز(زاویه ۴۵ درجه) را ترجیح دهید. این واقعیت که قسمت بالایی بدن ما نسبت به قسمت پایینی بدن نیمه قائم است، خطر چرخش بدن به پهلو را کاهش می دهد. پس از جراحی بینی، ضروری است که توصیه های پزشک خود را که جراحی شما را انجام داده است در نظر بگیرید.  در اینجا می‌خواهم مشکلات ساده و توصیه‌های کلی مراقبتی را که بعد از جراحی زیبایی بینی قابل مشاهده است، به اشتراک بگذارم. یکی از مواردی که از اهمیت بسیاری برخوردار است، نحوه خوابیدن پس از جراحی بینی است. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • درد و ناراحتی خفیف یا متوسط ممکن است پس از جراحی رخ دهد. این را می توان به راحتی با داروهایی که می توان به صورت خوراکی یا داخل وریدی مصرف کرد کنترل کرد.
 • ناراحتی و درد در عرض ۷۲ ساعت پس از جراحی شروع به کاهش می کند. بعد از عمل زیبایی بینی، معمولاً بعد از این مدت خونریزی بینی شروع به کاهش می کند.
 • بعد از جراحی، تورم غیر معمول نیست. این علائم معمولا در روز سوم پس از عمل بدتر می شوند و سپس به طور مرتب بهبود می یابند. میزان کبودی ناشی از عمل می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بیشتر تورم در اطراف چشم رخ می دهد، اما برخی از آثار کبودی می تواند در ناحیه گونه ظاهرشود. اگر فقط جراحی های پلاستک تیغه بینی ویا نوک بینی انجام شود، معمولاً انتظار می رود که تورم خفیف بینی و گاهی اوقات مقدار کمی کبودی وجود داشته باشد.
 • بعد از جراحی بینی می توانید انتظار ترشحات بینی را داشته باشید. پس از جراحی، با یک گاز کوچک زیر بینی بپوشانید. این تامپون ممکن است برای ۲۴-۴۸ ساعت اول مورد نیاز باشد و ۵-۶ بار در روز نیاز به تعویض داشته باشد.
 • پس از اتمام عمل، یک بانداژ سبک و یک باند پلاستیکی بینی در خارج از بینی قرار داده می شود و اسپلینت های سیلیکونی داخل بینی قرار می گیرند. اگر فقط یک سپتوپلاستی و یا جراحی بینی انجام شود، ممکن است پانسمان خارجی انجام نشود. هر دو باند داخلی و خارجی بینی ۷-۱۰ روز پس از جراحی برداشته می شوند. در بیماران با ناهنجاری های خمیده بینی و انحراف سپتوم پیشرفته، دوران نقاهت طولانی تر است.
 • انسداد بینی آزاردهنده ترین مشکلی است که بعد از جراحی با آن مواجه خواهید شد. هفته اول پس از جراحی ممکن است ناراحت کننده باشد و با برداشتن اسپلینت های داخلی بینی به طور قابل توجهی بهبود می یابد. در مورد هر گونه انسداد بینی، ممکن است انتظار داشته باشید که این انسداد طی چند هفته آینده به آرامی بهبود یابد.

در مورد خونریزی بعد از جراحی بینی بیشتر بدانید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در مورد سرطان حنجره بیشتر بدانید.

 • به دلیل وجود آتل در بینی، بینی بیش از حد معمول باعث تولید مخاط می شود. پس از برداشتن آتل های بینی، این جریان ها برداشته می شوند. بیماران ممکن است به اشتباه این را با عفونت، آلرژی یا سرماخوردگی تجربه کنند.
 • از آنجایی که جراحی بینی به طور معمول باعث اختلال موقتی برخی از اعصاب در این ناحیه می شود، ممکن است خواب آلودگی در نوک بینی، دندان های جلویی یا در دهان وجود داشته باشد. حساسیت معمولاً برای چند هفته کاهش می یابد و به ندرت تا ماه ها ادامه می یابد.
 • به طور معمول، پس از جراحی، کاهش یا تغییر موقت در حس بویایی یا چشایی رخ می دهد. همچنین ممکن است به دلیل اختلال موقتی برخی از اعصاب بینی یا تغییر موقت جریان هوا در حین جراحی در بینی رخ دهد. این تغییرات در ۱-۲ هفته اول پس از عمل شروع به بهبود خواهند کرد

وضعیت استراحت مطلوب بعد از جراحی نوک بینی

 • پس از جراحی نوک بینی، هر چه سر بالاتر باشد، فشار خون پایین تر است، نشستن در خانه به صورت عمودی راحت تر از دراز کشیدن در حالت نیمه به بالا است. خطر تورم، کبودی و خونریزی بینی ممکن است در اوایل دوره بعد از عمل افزایش یابد، زیرا اگر بیمار در بیمارستان افقی بستری شود، فشار خون افزایش می یابد.
 • بعد از جراحی زیبایی بینی به پهلو دراز کشیدن مناسب نیست. در اوایل دوره بعد از عمل جراحی بینی دراز کشیدن به پهلو ممکن است باعث انحنای استخوان بینی و کشیدگی بینی در اثر فشردگی شود. برای بیمارانی که تحت شکستگی‌های استخوانی روی استخوان بینی قرار گرفته‌اند، باید در ۳ هفته اول در وضعیت نیمه قائم بمانند و سپس با کاهش زاویه برای چند هفته از خوابیدن به پهلو خودداری کنند.
 • توصیه ها برای وضعیت خواب بعد از جراحی بینی از جراح به جراح دیگر متفاوت است و به متغیرهای متعددی بستگی دارد. در اکثریت قریب به اتفاق بیماران خارج از کشور، توصیه می شود حداقل یک هفته پس از عمل روی صندلی با سر بالا بخوابند (یک توصیه مشابه: سر خود را با چند بالش بالا بیاورید یا روی صندلی با زاویه ۳۰ درجه بنشینید. برای چند شب اول بعد از عمل. این روش از وارد آمدن ضربه ناخواسته به بینی و تورم جراحی جلوگیری می کند. متأسفانه، بیماران ممکن است از فشاری که به بینی خود هنگام خوابیدن به پهلو وارد می کنند، آگاه نباشند. این فشار می تواند استخوان های بینی را جابجا کند و به نتیجه جراحی آسیب برساند. درک این نکته مهم است که شرایط هر بیمار منحصر به فرد است.

در مورد درمان سرطان گلو بیشتر بدانید.

مزایای خوابیدن در حالت نیمه عمودی

 • کاهش فشار خون در ناحیه سر
 • کاهش تورم صورت و بینی
 • خونریزی بینی و کاهش احتقان بینی

برخی از بیماران زمانی که برای مدت طولانی به پشت و حالت نیمه به بالا نشسته اند احساس ناراحتی می کنند. اما به منظور داشتن نتلیج بهتر باید به شیوه ایی این شرایط را مدیریت کنند.

بعد از عمل پلاستی نوک بینی می توانید به پهلو بخوابید

بیمارانی که هیچ عمل جراحی روی استخوان بینی انجام نمی‌دهند، به اندازه بیمارانی که تحت عمل جراحی بینی کلاسیک قرار گرفته‌اند، نیازی به خوابیدن به حالت نیمه عمودی و به پشت ندارند. معمولاً به بیماران خود توصیه می کنم که در ۳ هفته اول پس از جراحی نوک بینی در حالت نیمه عمودی سعی به خوابیدن کنند.

در مورد جراحی پولیپ بینی بیشتر بدانید.

هزینه جراحی بینی

کلام آخر

یکی از دغدغه های افراد بعد از جراحی بینی نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی می باشد. اگر شما هم به تازگی جراحی بینی انجام داده اید، توصیه می گردد که حتما با نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی بینی آشنا شوید.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *