درمان وزوز گوش

درمان وزوز گوش

آنچه می خوانید...

امکان درمان وزوز گوش شاید برای خیلی از افراد عجیب باشد زیرا در اغلب موارد تصور بر این است که وزوز گوش یک مشکل دائمی و بدون راه حل است. جالب است بدانید که وزوز گوش ممکن است در طولانی مدت عوارضی را در پی داشته باشد به همین جهت افراد باید در اولین فرصت جهت درمان وزوز گوش به متخصص گوش و حلق بینی مراجعه نمایند. برای درمان وزوز گوش چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟ چه مشکلاتی جهت درمان بررسی خواهد شد؟ از نمونه سوالاتی است که در این مطلب به آن پاسخ خواهیم داد.

درمان وزوز گوش چیست؟

درمان وزوز گوش چیست؟

درمان وزوز گوش چندین مرحله دارد. اولین مرحله‌ای که در درمان وزوز گوش باید طی کرد، پیدا کردن علت به وجود آمدن آن است. اگر علت به وجود آمدن این صدا‌های اضافی یا خیالی بیماری‌هایی نظیر بیماری قلبی، دیابت و فشار خون باشد با درمان و کنترل این بیماری‌ها تا حد زیادی وزوز گوش نیز درمان می‌شود. اگر پزشک نتواند علت وزوز گوش را دریابد برای کاهش و کنترل آن باید راه‌حل های دیگری اتخاذ شود.

برخی از روش‌هایی که برای درمان وزوز گوش توصیه می‌شود:

شستشوی گوش

شستشوی گوش اغلب برای از بین بردن جرم و انسداد گوش توصیه می‌شود.

 استفاده از سمعک

در بعضی از موارد وزوز و صداهای خیالی گوش ممکن است ناشی از کاهش شنوایی یا افزایش سن باشد. در چنین شرایطی پزشک سمعک را برای درمان وزوز گوش پیشنهاد می‌دهد.

ایجاد تغییر در دارو

گاها وزوز گوش می‌تواند از عوارض برخی از دارو‌ ها باشد. در این صورت پزشک با جایگزین داروی دیگر سعی میکند تا حد زیادی وزوز گوش را کاهش یا کنترل کند.

چه زمانی برای درمان وزوز گوش به پزشک مراجعه کنیم؟

وزوز گوش برای بعضی از افراد اذیت کننده نیست ‌و می‌توانند آن را تحمل کنند. در برخی از افراد نیز ممکن است وزوز گوش سبب کاهش تمرکز و اختلال هنگام انجام فعالیت‌های روزمره شود که برای این موارد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنند.

هنگام بروز موارد زیر نیز  جهت درمان وزوز گوش باید به پزشک مراجعه شود:

  • اگر فردی بعد از عفونت دستگاه فوقانی دچار مشکل وزوز گوش شد به طوری که طی یک هفته الی ده روز بهبود نیافت باید به پزشک مراجعه کند.
  • اگر فردی همراه با وزوز گوش سرگیجه دارد یا اینکه دچار اختلالات شنوایی شد باید به پزشک مراجعه نماید.
  • اگر فردی به علت وزوز گوش خود دچار انزوا یا اضطراب شد بهتر است در اولین فرصت به پزشک مراجعه کند.

 سایر علائمی که در صورت وجود باید به متخصص مراجعه شود عبارتند از:

  • ناشنوایی ناگهانی
  •  احساس ضربان در گوش
  • فلج شدن صورت به همراه وزوز گوش

برای درمان وزوز گوش چه مشکلاتی بررسی می‌شود؟

معمولا اولین اقدام متخصص گوش و حلق و بینی برای درمان وزوز گوش، بررسی علائمی است که فرد تجربه می‌کند. پزشک بعد از بررسی علائم و سابقه پزشکی فرد، معایناتی را در ناحیه سر و گردن او انجام می‌دهد و در نهایت طبق آن ممکن است آزمایشاتی را جهت اطمینان از تشخیص درست علت وزوز گوش توصیه کند. برخی از این آزمایشات عبارتند از:

شنوایی سنجی یا معاینه شنوایی فرد

طی این آزمایش فرد باید در یک اتاقی که به طور کامل عایق صدا است می‌نشیند و پس از آن از طریق هدفون‌ صداهای خاصی پخش می‌شود. فرد پس از پخش صدا باید اعلام کند که صدایی که پخش شده را می‌شنود یا خیر. با توجه به جوابی که فرد می‌دهد سلامت گوش فرد بررسی خواهد شد. ممکن است دلیل وزوز گوش فرد اختلال در شنوایی او باشد.

تشخیص وزوز گوش با فیزیوتراپی

پزشک ممکن است برای تشخیص علت وزوز گوش از فرد بخواهد تا حالت‌ها و فعالیت‌های مختلفی را انجام دهد‌. مثلا ممکن است بخواهد تا فرد پلک بزند و چشمان خود را باز و بسته کند یا دست و پای خود را تکان دهد. اگر طی فعالیت‌هایی که فرد انجام می‌دهد تغییراتی در شدت وزوز گوش حاصل شود احتمالا از این طریق علت اصلی مشکل توسط پزشک‌ تشخیص داده می‌شود.

تصویربرداری

ممکن است پزشک برای تشخیص علت وزوز گوش از بیمار بخواهد تا سی تی اسکن یا ام آر آی انجام دهد. اغلب این آزمایشات برای بررسی مغز و اعصاب و تاثیرات آن روی وزوز گوش انجام می‌شود.

آزمایش خون

گاها مشکلاتی مثل کم خونی، اختلالات تیروئید یا کمبود ویتامین ممکن است یکی از دلایل وزوز گوش باشد. این مشکلات را از طریق آزمایش خون می‌توان تشخیص داد.

نتیجه گیری

وزوز گوش یک مشکل شایع است که امکان دارد در یک یا هر دو گوش اتفاق بیفتد. در صورتی که وزوز گوش در فرد سبب ایجاد مشکلات جدی مثل اختلال در ناشنوایی شود بهتر است به پزشک مراجعه کند. پزشک به وسیله آزمایشاتی علت اصلی وزوز گوش در فرد را تشخیص داده و بهترین راه درمان وزوز گوش را پیشنهاد می‌دهد.

سوالات متداول

آیا درمان وزوز گوش به طور طبیعی امکان پذیر است؟

در بسیاری از موارد مانند زمانی که فرد در معرض صدای بلند قرار می‌گیرد، وزوز و زنگ زدن گوش ممکن است طی چند ساعت یا چند روز از بین رود. به طور کلی برای چنین مواردی باید گفت که وزوز گوش معمولا حدود ۱۶ تا ۴۸ ساعت طول می‌کشد. اما با ادامه دار شدن این حالت فرد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند.

آیا ماساژ سر می‌تواند برای درمان وزوز گوش موثر باشد؟

بله ماساژ سر نیز می‌تواند سبب کاهش علائم وزوز گوش شود یا اینکه به درمان آن کمک کند.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *