دکتر غلامرضا بیاضیان / مقالات / سن جراحی زیبایی بینی
۸ دقیقه
سن مناسب جراحی بینی

سن جراحی زیبایی بینی

آنچه می خوانید...

سن جراحی زیبایی بینی یکی از مواردی است که افراد خیلی جوان یا خیلی پیر مایل هستند در مورد آن اطلاعاتی بدست بیاورند. اغلب اوقات، زمانی که افراد به جراحی بینی فکر می کنند، بیشتر به نتایج کوتاه مدت فکر می کنند. با این حال، مهم است که نتایج میان مدت و بلندمدت را نیز در نظر بگیرید. رینوپلاستی اغلب شامل تغییر ساختار بینی شما می شود، افزایش سن، می تواند به این معنی باشد که بینی شما به مرور زمان شکل خود را از دست می دهد. در این مقاله، به سوالاتی که بیماران می پرسند، پاسخ خواهیم داد، مانند “بهترین سن برای عمل بینی چه سنی است؟” تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

محدودیت سنی برای جراحی بینی

مطمئناً حداقل سن برای رینوپلاستی وجود دارد. دکتر بیاضیان توصیه می کنند که نوجوانانی که مایل به جراحی زیبایی و یا جراحی عملکردی بینی هستند تا زمانی که دوران بلوغ را پشت سر می گذارند صبر کنند. برای بیماران مونث، این به این معنی است که حداقل تا ۱۴ یا ۱۵ سالگی و برای مردان تا رسیدن به ۱۶ سالگی باید صبر شود. در مورد تغییرات دائمی در ظاهر شما، بینی ممکن است تا بعد از بلوغ به اندازه و شکل کامل خود در بزرگسالی نرسد بنابراین ضروری است که تا ثابت شدن تکامل بینی به منظور جراحی بینی صبر داشته باشید.

بهترین جراح زیبایی بینی

سن چه تاثیری بر نتایج جراحی بینی دارد؟

سن فاکتور مهمی است که باید هنگام تعیین کاندیدای مناسب برای جراحی بینی در نظر گرفت. یکی از دلایلی که سن اهمیت دارد این است که می تواند بر نتایج جراحی بینی تاثیر بگذارد. اگر بیمار قبل از رسیدن به اندازه کامل تحت عمل رینوپلاستی قرار گیرد، بینی در ماه ها یا سال های بعد از عمل به رشد خود ادامه می دهد. همانطور که بینی به رشد و بلوغ خود ادامه می دهد، نتایج درمان رینوپلاستی یا جراحی پولیپ بینی را تغییر می دهد و می تواند باعث نارضایتی بیماران از ظاهر بینی شود. برای اجتناب از نیاز به جراحی زیبایی بینی مجدد، ضروری است که این درمان فقط برای بیمارانی انجام شود که اجزای صورت آنها کاملاً رشد کرده است.

رینوپلاستی در چه سنی مناسب است؟

بسیاری از بیماران می خواهند بدانند که برای واجد شرایط بودن به عنوان کاندیدای جراحی بینی چقدر باید سن داشته باشند. نمی توان محدودیت سنی خاصی قائل شد، زیرا هرکس با سرعت خودش رشد می کند و بلوغ آن تکمیل می شود.

به طور معمول، دختران زودتر از پسران به بلوغ می رسند. تنها بر اساس آمادگی جسمانی، نوجوانان دختر ممکن است در سن ۱۵ یا ۱۶ سالگی آماده انجام عمل جراحی بینی باشند. پسران معمولاً با سرعت کمتری نسبت به دختران رشد می کنند و اغلب تا سن ۱۶ یا ۱۷ سالگی از نظر فیزیکی برای جراحی بینی آماده نیستند. برخی افراد به طور طبیعی سریعتر یا کندتر از دیگران بالغ می شوند. تنها راه برای تعیین اینکه آیا بیمار برای جراحی بینی خیلی جوان است یا خیر، مشورت با یک جراح زیبایی با تجربه مانند دکتر بیاضیان است.

حقیقت این است که هیچ راهی وجود ندارد که دقیقاً بدانیم جراحی بینی با افزایش سن بیمار چگونه خواهد بود. با این حال، برخی از عوامل وجود دارد که بر تغییرات بینی شما در طول سال ها تأثیر می گذارد. این شامل:

  • ژنتیک شما
  • تکنیک هایی که جراح در طی جراحی بینی استفاده می کند.
  • این که آیا شما ضربه به صورت را تجربه کرده اید.
  • چقدر پوست بینی شما ضخیم است.
هزینه جراحی بینی

در مورد خونریزی بعد از جراحی بینی بیشتر بدانید.

جراحی بینی برای افراد خیلی جوان یا خیلی پیر

سن مشخصی وجود ندارد که بهترین سن برای جراحی بینی در نظر گرفته شود. با این حال، ۱۸ تا ۴۰ سال کاندیدای جراحی بینی مناسبی محسوب می شود. این به این دلیل است که بدن شما به بلوغ کامل رسیده است و پوست شما هنوز آن خاصیت ارتجاعی جوانی را دارد. خاصیت ارتجاعی مهم است زیرا تضمین می کند که پوست می تواند راحت تر از تغییرات ایجاد شده در طی جراحی بهبود یابد. همچنین خطر ایجاد عوارض ناشی از عمل را به حداقل می رساند.

عامل محدود کننده اصلی هنگام انجام عمل بینی در افراد کمتر از ۱۸ سال، اطمینان از فرم کامل بینی و رسیدن به اندازه کامل آن است. از سوی دیگر، انجام عمل جراحی روی افراد بالای ۴۰ سال چالش برانگیز است زیرا برش ها به سرعت بهبود نمی یابند و پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است.

ارزیابی سن بیمار پیش از جراحی بینی

ضروری است که هنگام تعیین نامزدی جراحی بینی، رشد فیزیکی را در نظر بگیریم، اما آمادگی عاطفی به همان اندازه مهم است. دکتر بیاضیان با تمام بیماران خود قبل از برنامه ریزی عمل جراحی بینی ملاقات می کند. او آمادگی بیمار را بر اساس بلوغ جسمی و عاطفی و همچنین دلیل درخواست این روش و انتظاراتی که بیمار از نتایج درمان دارد ارزیابی می کند.

هر نوجوانی که به جراحی بینی فکر می کند باید این کار را به این دلیل انجام دهد که این تصمیم خودش است و نه به این دلیل که توسط اعضای خانواده یا دوستان به انجام این کار تشویق شده است. بیماران همچنین باید انتظارات واقع بینانه ای برای درمان داشته باشند. رینوپلاستی می تواند زیبایی طبیعی افراد را افزایش دهد و اعتماد به نفس او را افزایش دهد، اما بیماران نباید انتظار داشته باشند که این عمل مشکلات را حل کند یا زندگی آنها را به طور چشمگیری تغییر دهد.

کلام آخر

اگر زیر ۱۸ یا بالای ۴۰ سال دارید و علاقه مند به انجام جراحی زیبایی بینی هستید، باید با یک جراح بینی با تجربه مشورت کنید تا مشخص شود که آیا کاندیدای خوبی برای این عمل هستید یا خیر.

سوالات متداول

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *