دکتر غلامرضا بیاضیان / جراحی ترمیمی شکاف لب و بینی / پاسخ به سوالات متداول جراحی شکاف کام و لب
۵ دقیقه
سوالات متداول جراحی شکاف کام و لب

پاسخ به سوالات متداول جراحی شکاف کام و لب

آنچه می خوانید...

سالانه بیش از هزاران نوزاد با بیماری شکاف کام و لب متولد می شوند. هنگامی که سقف دهان در طول رشد جنین به طور کامل بسته نمی شود و یا نوزاد با شکاف در لب متولد می شود، می تواند منجر به نگرانی پدر و مادر شود. لذا ممکن است برایشان سوال هایی در مورد جراحی شکاف کام و لب پیش بیاد. در این مقاله اقدام به پاسخگویی به پاسخگویی سوالات متداول شکاف کام و لب شده است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

پرسش و پاسخ جراحی شکاف کام و لب

از نظر فنی، لب و کام تمام جنین ها در ابتدای شکل گیری به صورت شکاف دار است و سپس در طول رشد جنین با هم ادغام می شوند. هنگامی که کام یا لب یا هر دو در طول رشد به درستی بسته نمی شوند، نوزاد با شکاف کام و لب به دنیا می آید. اعتقاد بر این است که علت ایجاد شکاف کام و لب، اختلالات ژنتیکی و عوامل محیطی مانند تغذیه نامناسب یا سوء مصرف مواد در دوران بارداری از عوامل بالقوه کمک کننده  ایجاد این عارضه هستند. در ادامه سوالات متداول جراحی شکاف کام و لب آورده شده است.

پرسش در مورد شکاف کام

آیا شکاف کام و لب خطرناک است؟

شکاف کام و لب یک بیماری نسبتاً رایج است که خطرات جدی برای سلامتی نوزاد ایجاد نمی کند. آنها می توانند در خوردن و صحبت کردن مشکل ایجاد کنند که در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات ثانویه رشد و تغذیه شود. با این حال، مانند بزرگسالان، همه نوزادان متفاوت هستند و بسیاری از آنها می توانند با برخی درمان ها به طور معمول تغذیه کنند.

شکاف کام و لب چگونه درمان می شود؟

متخصص اطفال می‌تواند تشخیص اولیه و توصیه‌هایی را برای ارزیابی بیشتر این عارضه، ارائه دهد. اما برای درمان شکاف کام و لب نیاز به مراجعه به یک متخصص گوش، حلق و بینی با مهارت است. جراحی گوش گلو بینی و سر و گردن برای نوزادانی که با یک یا هر دو نقص متولد می شوند کمک می کند تا روند طبیعی رشد را طی کنند و تعیین کنند که هر نوزاد به چه درمان هایی نیاز

در حالی که بسیاری از نوزادان هم با شکاف لب و هم با شکاف کام به دنیا می آیند، برخی فقط با شکاف لب متولد می شوند که تاثیر کمتری بر رشد دندان ها و سلامت دهان و گفتار دارد. با این حال، هر دو این مشکلات باید هر چه زودتر برای رشد کلی کودک ترمیم شوند.

در مورد هزینه جراحی شکاف کام و لب بیشتر بدانید.

شکاف کام و لب چقدر رایج هستند؟

نظرات متفاوتی در مورد علت وقوع شکاف کام و لب وجود دارد، اما اکثر کارشناسان معتقدند که این عارضه تا حدی به قومیت بستگی دارد. برخی از کارشناسان می گویند که بیشترین بروز شکاف کام و لب در میان آسیایی ها (تقریباً ۱ در هر ۵۰۰ تولد) است. قفقازی ها به طور متوسط ​​۱ در ۷۰۰ تولد و افراد آفریقایی تبار با تقریباً آمار ۱ در ۱۲۰۰ تولد کمترین احتمال بروز را دارند.

دلایل ایجاد شکاف کام و لب چیست؟

هیچ کس دقیقاً نمی داند، اما اکثر متخصصان موافق هستند که علل شکاف کام و لب چند عاملی است و ممکن است شامل یک عامل ژنتیکی و همچنین مسائل محیطی مانند مصرف مواد مخدر و الکل، سیگار کشیدن، بیماری مادر، عفونت یا کمبود ویتامین B باشد. همچنین یک عامل دیگر ایجاد این عارضه اسید فولیک است. در بیشتر موارد، مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد شکاف کام و لب شده است، اما تحقیقات برای درک بهتر این بیماری ادامه دارد. بنابراین|:

شکاف کام و لب اغلب یک ناهنجاری های مادرزادی هستند.

  • به طور متوسط، از هر ۵۰۰ تا ۸۰۰ نوزادی که در جهان متولد می شوند، یک نوزاد با بیماری شکاف به دنیا می آید.
  • شواهدی وجود دارد که عوامل محیطی در مراحل اولیه بارداری ممکن است نقش داشته باشند، همچنین عفونت، عدم تغذیه کافی یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص.
  • شکاف کام و لب با هم در مردان شایع تر است، در حالی که شکاف کام تنها در زنان شایع تر است.
پاسخ به سوالات شکاف کام و لب

در مورد سن مناسب جراحی شکاف کام و لب بیشتر بدانید.

عوارض عدم درمان شکاف کام و لب چیست؟

کودکان مبتلا به شکاف درمان نشده در خوردن، تنفس، شنوایی و صحبت کردن با مشکلات جسمی مواجه هستند. درمان شکاف بسیاری از این مشکلات را کاهش می دهد و در نهایت آنها را قادر می سازد تا رشد کنند. بنابراین  اکثر نوزادانی که با بیماری شکاف متولد می شوند در تغذیه مشکل دارند و ممکن است از سوء تغذیه رنج ببرند.

  • شکاف کام و لب اغلب منجر به تضعیف سیستم ایمنی می شود و گاهی منجر به مرگ و میر بیشتر نوزادان می شود (۱۲٪ از کودکان مبتلا به شکاف درمان نشده قبل از پنج سالگی می میرند).
  •  بسیاری از این کودکان از انزوای اجتماعی، افسردگی، سوءتغذیه و عفونت گوش و حلق و بینی رنج خواهند برد.
  • بیشتر آنها به مدرسه نمی روند زیرا توسط سیستم مدرسه طرد شده و دلسرد مخی گردند و فقدان آموزش آنها چرخه فقر را تداوم می بخشد.

در مورد مراقبت های بعد از جراحی شکاف کام و لب بیشتر بدانید.

کلام آخر

جراحی ترمیمی شکاف کام و لب بیش از نیم قرن است که ایجاد شده اند. جراحی های امروزی این عارضه بسیار ایمن است و تغییر آن فوری است. با درمان این عارضه بیماران برای اولین بار لبخند خود را می بینند، والدین از خوشحالی اشک می ریزند. در این مقاله اقدام به پاسخگویی به سوالات متداول شکاف کام و لب شد. امیدوارم که مفید واقع شود.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *