دکتر غلامرضا بیاضیان / مقالات / اطلاعات جامع در مورد فواید برداشتن لوزه
۵ دقیقه

اطلاعات جامع در مورد فواید برداشتن لوزه

آنچه می خوانید...

با کاهش دما در ماه های زمستان اغلب آبریزش بینی و سرفه های مکرر در کودکان مشاهده می شود. رمزگشایی اینکه آیا علائم مربوط به سرماخوردگی است یا عارضه دیگر مانند التهاب لوزه، اغلب نیاز به مراجعه به مطب پزشک متخصص دارد. اگر علائم مزمن یا عود کننده هستند و درمان دارویی مشکل را حل نمی کند، پزشک اصلی یا متخصص اطفال ممکن است شما را برای مشاوره به متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع دهد. در این مواقع ممکن است جراحی لوزه برای درمان کودک توصیه شود. دکتر غلامرضا بیاضیان در زمینه جراحی لوزه بسیار آموزش دیده اند و در روش هایی به نام برداشتن لوزه و آدنوئیدکتومی تخصص ویژه دارند. اگر در مورد انجام جراحی لوزه دودل هستید، در ادامه می توانید فواید برداشتن لوزه را بخوانید.

فواید برداشتن لوزه

لوزه ها و آدنوئیدها دو نوع بافت لنفاوی هستند که در گلو یافت می شوند. لوزه ها توده های بافت پشت گلو هستند. آدنوئیدها توده های بافتی هستند که در پشت حفره بینی، بالای سقف دهان یافت می شوند. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بیمار از جراحی لوزه بهره مند شود. بزرگ شدن لوزه ها ممکن است منجر به انسداد پشت گلو شود که می تواند منجر به ایجاد مشکلات در بلع، مشکلات خواب یا حتی مشکلات تنفس شود. عفونت های مکرر که نیاز به استفاده مکرر از آنتی بیوتیک ها دارند دلیل دیگری برای مشاوره با پزشکان گوش و حلق و بینی برای جراحی لوزه است.

زمان بهبودی و علائم بعد از عمل هر بیمار متفاوت است. شایع ترین شکایات پس از برداشتن لوزه شامل درد و ناراحتی در هنگام غذا خوردن و بلع است. به بیماران توصیه می شود که مایعات فراوان بنوشند، بستنی برای کمک به کاهش التهاب گلو مصرف شود.

مزایای جراحی لوزه

برداشتن لوزه مزایای طولانی مدت زیادی دارد و در کل مزایای آن بیشتر از عوارض آن است. در ادامه این مقاله برخی از فواید برداشتن لوزه آورده شده است.

برداشتن لوزه و درمان خروپف کودکان

اکثر کودکان هر از گاهی خروپف می کنند. با این حال، خروپف مزمن در کودکان چیزی است که باید جدی گرفته شود. اگر متوجه شدید که کودک شما اغلب خروپف می کند، در صورت وجود هرگونه مشکل اساسی، ارزش آن را دارد که به یک متخصص گوش و حلق و بینی (گوش، حلق و بینی) مراجعه کنید.

خروپف زمانی اتفاق می‌افتد که نوعی انسداد در مسیر تنفس وجود داشته باشد که اجازه جریان مناسب هوا را نمی‌دهد. در بسیاری از موارد، انسداد ناشی از تورم لوزه ها و آدنوئیدها است. در حالی که احتمالاً لوزه های خود را در پشت گلو دیده اید، آدنوئیدها قابل مشاهده نیستند و در پشت بینی و بالای سقف دهان شما قرار دارند. برداشتن لوزه و آدنوئیدکتومی انواعی از جراحی درمان خروپف هستند که ممکن است به کودک شما کمک کنند تا خواب آرام تری در شب داشته باشد.

بسته به علت اصلی خروپف، متخصصان گوش و حلق و بینی به صورت موردی از یک طرح درمانی که برای بیمارانشان مناسب تر است استفاده می کنند. درمان خروپف می تواند منجر به برداشتن لوزه شود، اما تعدادی روش دیگر وجود دارد که بسته به علل زمینه ای ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.

علل دیگر خروپف شامل آپنه خواب، آلرژی، احتقان، چاقی، آسم، ناهنجاری در فک یا ساختار صورت، مشکلات عصبی، اختلال رفلاکس معده به مری و … است. پزشک شما می‌تواند معایناتی را انجام دهد که علل زمینه‌ای را تشخیص دهد تا بتواند یک برنامه درمانی مؤثر را آغاز کرد.

بسته به هر دلیلی که کودک شما در خواب خروپف می کند، مهم است که در اسرع وقت به آن رسیدگی گردد. در صورت عدم درمان کودکان ممکن است در طول روز دچار خستگی مزمن شوند که ممکن است منجر به مشکلات تمرکز در مدرسه و مشکل در لذت بردن از فعالیت های روزانه شود. به گفته بنیاد ملی خواب، کمبود مداوم خواب می تواند باعث تاخیر در رشد کودکان، علائم ADHD و مشکلات قلبی عروقی شود. ممکن است تعجب کنید که راه حل آن یک جراحی ساده برداشتن لوزه و آدنوئید است.

فواید جراحی لوزه سوم

در مورد سن مناسب جراحی لوزه بیشتر بدانید.

برداشتن لوزه و بهبود رفتاری کودک

مطالعه نشان می‌دهد که کودکان پس از برداشتن لوزه بهتر رفتار می‌کنند و می‌خوابند. در واقع، حدود نیمی از کودکان مورد مطالعه که قبل از جراحی لوزه‌ها به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی مبتلا بودند، یک سال بعد دیگر معیارهای این تشخیص را نداشتند. سایر مسائل شناختی و رفتاری نیز بهبود یافتند.

برداشتن لوزه و سلامت کودک

نتیجه آزمایشات نشان می دهد که برداشتن لوزه ها منجر به کاهش احتمال ابتلا به عفونت های گلو و سرما خوردگی های طولانی را کاهش می دهد. بنابراین اگر کودک شما در سال چندین بار عفونت گلو را تجربه می کند، ضروری است که به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید و کودکتان را مورد بررسی قرار دهید. بعد از جراحی لوزه سوم، مشاهده می کنید که سلامت کودکان به صورت قابل توجهی افزایش می یابد.

در مورد هزینه جراحی لوزه بیشتر بدانید.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی فواید برداشتن لوزه پرداخته شد، اگر کودکی دارید که از مشکلات بلع، مشکلات آپنه خواب، عفونت مکرر و… رنج می برد، ضروری است که همین امروز به دکتر بیاضیان بهترین متخصص گوش، حلق و بینی کودکان در تهران مراجعه کرده و در خصوص درمان کودک خود مشاوره بگیرید.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *