۹ دقیقه
هزینه جراحی شکاف کام و لب

هزینه جراحی شکاف کام و لب

آنچه می خوانید...

شکاف کام و لب، که به عنوان لب شکری شناخته می شود، نوعی نقص مادرزادی است که به دلیل ناهنجاری لب یا دهان کودک در دوران بارداری رخ می دهد. لب ها و کام معمولاً در نوزاد به ترتیب بین هفته های چهارم تا هفتم و هفته های ششم تا نهم بارداری تشکیل می شوند. شکاف زمانی رخ می دهد که بافت های مسئول تشکیل دهان یا لب به درستی به هم نپیوندند. این مشکل علاوه بر مشکلات عملکردی منجر به تحت تاثیر قرار گیری زیبایی ظاهری فرد می شود، لذا انجام جراحی برای رفع این عارضه بسیار کاربردی می باشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد هزینه جراحی شکاف کام و لب بدانید.

هزینه جراحی شکاف و لب

شکاف لب با سوراخی در لب بالایی مشخص می شود که ممکن است به داخل بینی کشیده شود. شکاف ممکن است در یک طرف دهان (یعنی شکاف یک طرفه) یا در هر دو طرف دهان (یعنی شکاف دو طرفه) وجود داشته باشد. از سوی دیگر، شکاف کام زمانی اتفاق می‌افتد که سقف دهان دارای سوراخی باشد که به داخل بینی کشیده می ‌شود. شکاف کام و لب ممکن است به صورت جداگانه یا با هم ایجاد شوند. هزینه جراحی شکاف کام و لب بسته به اینکه چه جراحی مورد نیاز باشد متفاوت می باشد. در ادامه عوامل موثر بر هزینه جراحی شکاف کام و لب آورده شده است.

عوارض جراحی شکاف کام و لب

جرای شکاف کام و لب

علت شکاف لب یا شکاف کام همیشه مشخص نیست. با این حال، پزشکان معتقدند که چنین شرایطی به دلیل ترکیبی از عوامل ژنتیکی و یا محیطی مختلف ایجاد می‌شود. هم مادر و هم پدر می توانند ژن های مسئول ایجاد شکاف لب یا شکاف کام را داشته باشند و به بروز آنها کمک کنند. با این حال، مصرف برخی داروها (به عنوان مثال، داروهای ضد تشنج)، عدم تغذیه مناسب قبل از تولد (مانند اسید فولیک)، قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی، کشیدن سیگار، استفاده از مواد مخدر یا نوشیدن الکل در دوران بارداری ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش دهد.

شکاف کام و لب ممکن است منجر به مشکلات مربوط به دهان و صورت شود. برخی از این مشکلات عبارتند از مشکل تغذیه، کاهش شنوایی یا سایر مشکلات مربوط به گوش، مشکلات دندانی و مشکلات گفتاری. شکاف کام و لب و سایر مشکلات مرتبط با آن را می توان با روش های جراحی درمان کرد.

کاندیدای مناسب جراحی شکاف کام و لب

همانطور که پیش تر اشاره شد، شکاف کام و لب، به عنوان یک نقص مادرزادی ارثی، ممکن است منجر به مشکلات دیگری در ارتباط با تغذیه، شنوایی، دندان ها و گفتار می شود. چنین مشکلاتی را می توان با روش های جراحی در ۱۲ ماه اول پس از تولد اصلاح کرد. شکاف لب با یا بدون شکاف کام را می توان در سونوگرافی معمولی در دوران جنینی تشخیص داد. با این حال، موارد خاصی از شکاف کام (مانند شکاف کام زیر مخاطی) ممکن است تا آخر عمر شناسایی نشده باقی بمانند.

شکاف لب به طور کلی با روش های جراحی در بیمارستان با استفاده از بیهوشی عمومی زمانی که کودک ۳ تا ۶ ماهه است اصلاح می شود. درصورتی‌که کودک شکاف لب گسترده ‌ای داشته باشد، روش‌ های خاصی مانند چسباندن لب یا دستگاه قالب‌گیری می ‌تواند در کنار هم قرار دادن بخش ‌های لب قبل از جراحی مفید باشد. چنین روش های جراحی ممکن است مقداری اسکار روی لب زیر بینی باقی بگذارند.

شکاف کام معمولاً در سن ۹ تا ۱۲ ماهگی ترمیم می شود. این درمان جراحی توسط جراحان پلاستیک انجام می شود که ماهیچه های کام نرم را به هم متصل می کنند و بافت های نزدیک شکاف را مرتب می کنند. این روش جراحی نیاز به بیهوشی عمومی و بستری شدن در بیمارستان برای مدت کوتاهی دارد. هدف از این روش جراحی ایجاد کامی است که به گفتار کمک می کند.

ممکن است در آینده با بزرگتر شدن کودک به جراحی های بیشتری نیاز باشد تا با تغییرات ساختاری صورت سازگار شود. این موارد عبارتند از فارینگوپلاستی (جراحی زبان کوچک) و یا پیوند استخوان آلوئول. همانطور که کودک بزرگتر می شود، ممکن است احساس کند که باید اسکارهای خود را برطرف کند، ظاهر لب یا بینی خود را بهبود بخشد، یا با کمک جراحی ارتوگناتیک، به اصلاح موقعیت فک و صورت خود بپردازد. چنین درمان های جراحی به بهبود تنفس و گفتار کمک می کند.

چه کسانی واجد شرایط درمان نیستند؟

کودکانی که با نقایصی مانند شکاف لب و کام (یا هر دو) به دنیا می آیند، واجد شرایط این درمان هستند تا سایر مشکلات مرتبط مانند گفتار، شنوایی، تغذیه، تنفس و سایر مشکلات دندانی را اصلاح کنند. با این حال، چنین درمان های جراحی به منظور ترمیم این وضعیت زمانی که کودک بین سه تا دوازده ماهه باشد بهترین نتیجه را دارد.

کودکانی که طبیعی هستند و بدون شکاف لب یا کام متولد می شوند، واجد شرایط این درمان نیستند. علاوه بر این، کودکانی که زیر سه ماه سن دارند و شکاف کام و لب دارند نیز واجد شرایط این درمان نیستند. چنین روش‌های جراحی درمانی تنها زمانی به کودکان مبتلا داده می‌شود که سن آنها بیش از سه ماه باشد.

عوارض جانبی درمان لب شکری

اکثر عوارض جانبی برای درمان جراحی ترمیمی لب شکری کاملاً طبیعی است و تهدیدی جدی برای کودکانی که تحت این درمان قرار گرفته اند نیست. چنین عوارضی شامل تحریک ناحیه عمل شده پس از جراحی، درد خفیف (که با تجویز دارو توسط پزشک می تواند کاهش یابد)، کبودی، تورم و ترشح خفیف خون از ناحیه عمل شده است.

با این حال، مشاهده می شود که تعدادی از کودکان پس از درمان جراحی به منظور اصلاح این وضعیت، از عوارض جانبی جدی رنج می برند. این موارد عبارتند از بیرون آمدن بخیه ها که منجر به باز شدن برش، خونریزی شدید، عفونت ناحیه عمل شده، تب بالا، مشکلات تنفسی و یا ناتوانی در نوشیدن مایعات می شود. توصیه می شود در صورتی که فرزند شما از هر یک از این عوارض جانبی جدی بعد از عمل رنج می برد، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

روند بهبودی جراحی شکاف کام و لب

برای مدت ۳ هفته پس از جراحی، محل ترمیم شکاف کام و لب ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد که در برابر آسیبی که ممکن است توسط اشیاء دیگر یا حتی انگشتان ایجاد شود مقاومت کند. از این رو مراقبت مناسب و آسایش کودک باید در اولویت اول قرار گیرد تا از هر نوع آسیبی جلوگیری شده و باعث بهبودی شود. دستورالعمل‌ های پس از درمان برای کودکانی که تحت چنین درمان‌های جراحی قرار گرفته‌ اند شامل تغذیه با مایعات یا سایر مواد غذایی نرم مانند شیر، آب میوه، بستنی آب شده، آب گوشت ولرم، ژله، ماست، غلات نرم شده و غیره است. باید احتیاط کرد و به این گونه کودکان با شیشه شیر یا پستانک غذا ندهید. بهتر است از یک فنجان کوچک یا انتهای قاشق برای ریختن مایعات در دهان کودک استفاده شود.

در صورتی که کودک با عوارض جانبی جدی بعد از عمل مواجه شود، والدین او باید فوراً با پزشک تماس بگیرند تا مشکل برطرف شود.

مراقبت های بعد از جراحی شکاف کام و لب

مشکلات شکاف لب و شکاف کام را می توان با درمان های جراحی و مراقبت های بعد از جراحی شکاف کام و لب درمان کرد. ممکن است برای تکمیل این جراحی نیاز به بیهوشی عمومی باشد و در ساعات قبل از جراحی باید قوانین مهمی در مورد خوردن و آشامیدن رعایت شود. بر اساس نوع ترمیم شکاف کام و لب که کودک به آن نیاز دارد، معمولاً حدود ۲ تا ۶ ساعت طول می کشد تا عمل جراحی تکمیل شود. برای چنین کودکانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، یک شب بستری در بیمارستان به مدت ۱ روز توصیه می شود. پس از ترخیص کودک، حدود سه ماه طول می کشد تا او به طور کامل از این بیماری بهبود یابد.

هزینه جراحی شکاف کام و لب

میانگین هزینه جراحی شکاف کام و لب

قیمت درمان شکاف لب و کام در مناطق مختلف متفاوت است. با این حال، قیمت درمان به نوع جراحی مربوط به اصلاح وضعیت شکاف لب و کام بستگی دارد. به طور متوسط، هزینه این درمان جراحی متغیر است.

درمان جراحی برای اصلاح شکاف کام و لب دائمی است و بهترین راه برای ترمیم چنین نقایص مادرزادی محسوب می شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است بعداً به جراحی های زیبایی نیاز باشد تا با تغییرات ساختاری صورت سازگار شود. این موارد شامل فارینگوپلاستی، جراحی ارتوگناتیک و یا پیوند استخوان آلوئول می باشد.

آیا بیمه هزینه جراحی شکاف کام و لب را تقبل می کند؟

بدون بیمه درمانی، جراحی شکاف لب و یا کام معمولاً هزینه بیشتری به همراه خواهد داشت. اگر کودک هم شکاف لب و هم شکاف کام داشته باشد، معمولاً هزینه دو عمل جراحی لازم است پرداخت شود.

با بیمه درمانی، جراحی شکاف لب و یا کام معمولاً هزینه ها کاهش می یابد.

جراحی شکاف لب و یا  کام، برای اصلاح نقص مادرزادی در نظر گرفته می ‌شود، بنابراین معمولاً تحت پوشش بیمه سلامت قرار می ‌گیرد.

هزینه های جانبی جراحی شکاف کام و لب

حدود نیمی از کودکانی که شکاف کام داشته اند، در برخی مواقع به گفتار درمانی نیاز خواهند داشت. هزینه گفتار درمانی می تواند در مناطق مختلف متغیر باشد. کودکان مبتلا به شکاف کام نیز معمولاً به آزمایشات شنوایی سالانه نیاز دارند زیرا بیشتر در معرض عفونت و مشکلات گوش میانی هستند.

کودکانی که جراحی شکاف کام را انجام داده‌ اند معمولاً از حدود ۵ یا ۶ سالگی به بریس برای دندان‌ های خود نیاز دارند. در برخی موارد، کودکان نیز به پیوند استخوان نیاز دارند که توسط جراح دهان انجام می ‌شود، تا دندان‌ هایشان به درستی رشد کنند. هزینه ارتودنسی مرتبط با لب شکری نیز به سایر هزینه ها افزوده می شود.

بسته به مورد خاص، برخی از بیماران به جراحی های بیشتر از یک یا دو ترمیم اولیه لب و یا کام نیاز دارند. غیر معمول نیست که یک بیمار در طول زندگی خود به پنج جراحی نیاز داشته باشد.

کلام آخر

در این مقاله به بررسی هزینه جراحی شکاف کام و لب پرداخته شد، امیداورام که مفید باشد. اگر مایل هستید که این جراحی را انجام دهید، به خاطر داشته باشید که دکتر غلامرضا بیاضیان متخصص درمان بیماری های گوش، حلق و بینی کودکان در تهران هستند.

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *