دکتر غلامرضا بیاضیان / جراحی ترمیمی و زیبایی گوش / اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش
۱۰ دقیقه
جراحی اتوپلاستی

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

آنچه می خوانید...

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش که به عنوان جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می شود، روشی است برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش استفاده می شود. همچنین اگر یک گوش یا هر دو گوش شما به دلیل آسیب یا نقص مادرزادی بدشکل است، می‌توانید نسبت به انجام اتوپلاستی اقدام کنید. اتوپلاستی را می توان در هر سنی پس از اینکه گوش ها به اندازه کامل خود رسید – معمولاً بعد از ۵ سالگی – تا بزرگسالی انجام داد. اگر کودکی با گوش های برجسته و سایر مشکلات شکل گوش متولد شود و بلافاصله پس از تولد فرم گوش وی دفرمه شود، استفاده از آتل ممکن است به راحتی این مشکل را بهبود بخشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

اتوپلاستی چیست؟

جراحی زیبایی گوش که با نام اتوپلاستی نیز شناخته می شود، می تواند اندازه، شکل، موقعیت یا نسبت گوش خارجی را بهبود ببخشد. بسته به بیمار و نتایج مورد نظر طیف وسیعی از روش ها در دسترس است. گوش‌های برجسته‌ای که بیرون می‌آیند را می‌توان با یک جراحی با صورت و سر متناسب کرد. اگر قرارگیری گوش ها روی سر متفاوت باشد، جراحی گوش می تواند به بهبود تقارن کمک کند.

اگر به دنبال بهبود ظاهر خود هستید و انتظارات واقع بینانه ای از آنچه می توان با جراحی انجام شود دارید، اتوپلاستی گزینه خوبی برای شماست. اگر گوش‌های برجسته، نامتقارن (گوش‌های راست و چپ یکسان به نظر نمی‌رسند) یا نامتناسب با سرتان هستند، ممکن است از جراحی اتوپلاستی بهره ببرید. اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید و به طور کلی از ظاهر خود نا راضی هستید، احتمالاً کاندیدای خوبی برای جراحی گوش هستید. بیماران در هر سنی، از جمله بزرگسالان و نوجوانان ممکن است کاندیدای جراحی تغییر شکل گوش باشند. اتوپلاستی زمانی انجام می شود که گوش ها به اندازه کامل خود رسیده باشند، این اتفاق معمولاً در حدود سن شش سالگی انجام می شود.

بیشتر بخوانید: آسیب های گوش

اتوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

داشتن گوش های برجسته یک مسئله رایج است که بسیاری از کودکان و بزرگسالان روزانه با آن دست و پنجه نرم می کنند. داشتن گوش های برجسته می تواند باعث ایجاد احساس خجالت در فرد شود. برای کودکانی که در مدرسه ابتدایی هستند، این می‌تواند مشکلی باشد که باعث ناراحتی شدید در زندگی آنها شود. خوشبختانه، اتوپلاستی می تواند به رفع این مشکل و بهبود ظاهر گوش کمک کند.

هر کسی که از ظاهر گوش های بیرون زده خود راضی نیست، ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی اتوپلاستی باشد. برای بیماران جوان تر، جراحی اتوپلاستی را می توان پس از چهار سالگی انجام داد. در این زمان گوش خارجی کاملاً بالغ شده است.

دلایل انجام اتوپلاستی

در موارد زیر می توانید به جراحی زیبایی گوش فکر کنید:

  • گوش شما بیش از حد از سر شما بیرون می آید
  • گوش های شما متناسب با سرتان بزرگ هستند
  • شما از جراحی قبلی گوش ناراضی هستید
  • اتوپلاستی معمولا بر روی هر دو گوش برای ایجاد تقارن انجام می شود.
  • اتوپلاستی محل گوش های شما را تغییر نمی دهد یا توانایی شنوایی شما را تغییر نمی دهد.

مشاوره عمل اتوپلاستی

در مشاوره اولیه با جراح پلاستیک شما، جراح پلاستیک شما ارزیابی می کند که آیا شما کاندید جراحی گوش هستید یا خیر. اندازه، شکل و موقعیت گوش شما ارزیابی خواهد شد. از شما در مورد سابقه پزشکی، جراحی های قبلی و نتایج مورد نظرتان سوال می شود. همچنین ممکن است برای کمک به برنامه ریزی جراحی از گوش و صورت شما عکس گرفته شود. جراح پلاستیک شما درباره تغییرات احتمالی گوش و جزئیات جراحی از جمله بهبودی و مراقبت های مورد نیاز پس از جراحی صحبت خواهد کرد.

مواردی که قبل از جراحی توسط پزشک بررسی می شود عبارتند از:

  • بررسی سوابق پزشکی بیمار و دادن آگاهی در مورد عفونت های احتمالی
  • پزشک همچنین ممکن است در مورد داروهایی که شخص مصرف می‌کند یا اخیراً مصرف کرده ‌است و همچنین هر گونه سوابق جراحی پرس و جو کند.

انجام یک معاینه بالینی: برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک گوش‌های فرد را معاینه می‌کند – از جمله محل قرارگیری، اندازه، شکل و تقارن آنها. پزشک همچنین ممکن است از گوش های شخص برای تکمیل پرونده پزشکی عکس بگیرد.

در مورد انتظارات خود بحث کنید پزشک شما احتمالاً از شما می پرسد که چرا می خواهید اتوپلاستی را انجام دهید و انتظار چه نتایجی را پس از عمل دارید. مطمئن شوید که خطرات اتوپلاستی مانند اصلاح بیش از حد احتمالی را درک کرده اید.

غذا و داروها

بیمار بایستی از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کند چرا که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.

سایر اقدامات احتیاطی

سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کند کند. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.

بیشتر بخوانید: عفونت گوش

روال جراحی اتوپلاستی

اتوپلاستی را می توان در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. گاهی اوقات این عمل با آرامبخش و بی حسی موضعی انجام می شود که تنها بخشی از بدن شما را بی حس می کند. در موارد دیگر، بیهوشی عمومی ممکن است قبل از عمل شما داده شود.

تکنیک های اتوپلاستی بسته به نوع اصلاح مورد نیاز متفاوت است. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند، محل برش ها و اسکارهای حاصل را تعیین می کند.

پزشک ممکن است برش هایی در محل های زیر ایجاد کند:

  • پشت گوش ها
  • در چین های داخلی گوش ها

پس از ایجاد برش، پزشک ممکن است غضروف و پوست اضافی را بردارد. سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار داده و با بخیه های داخلی محکم می کند. این جراحی معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد.

بیشتر بخوانید: جراحی توده های گردنی

نقاهت جراحی اتوپلاستی

تکنیک های جراحی اتوپلاستی

در این قسمت می توانید اطلاعاتی در خصوص تکنیک های اتوپلاستی بدست بیاورید. انتخاب تکنیک بسته به نوع اختلال ظاهری گوش متفاوت می باشد.

جراحی روی یک سوم بالای گوش

این شایع ترین نوع گوش های برجسته است و وضعیتی است که در آن بالای گوش به طور چشمگیری از کنار سر بیرون زده و گوش ها بیش از حد مطلوب برجسته هستند. در بیشتر موارد این گوش ها را با استفاده از بخیه هایی که در پشت گوش قرار می دهند، درمان می کنند و موقعیت مطلوب تر ایجاد می گردد.

در این روش یک ظاهر طبیعی در بالای گوش ایجاد می شود. برای تنظیم زاویه طبیعی‌تر می توان از بخیه های بیشتری استفاده نمود.

جراحی روی یک سوم میانی گوش

هنگامی که یک سوم میانی گوش نیاز به اصلاح دارد، جراح به طور معمول نیاز به برداشتن هلالی از غضروف از قسمت داخلی گوش دارد. غضروف از یک برش در قسمت خلفی گوش برداشته می شود و سپس بخیه‌هایی قرار می گیرد تا قسمت میانی گوش را به سر نزدیک کند. اگر این جراحی به درستی انجام شود، این تغییر قابل تشخیص نیست. پیشرفت های اخیر در تکنیک های اتوپلاستی بسیاری از نگرانی های گذشته را از بین برده است.

جراحی لاله گوش

تغییرات در این بخش از گوش ممکن است شامل کوتاه کردن لاله گوش یا اصلاحات ناشی از لیفت صورت باشد. انجام اتوپلاستی در یک سوم پایین گوش، به دلیل عدم وجود غضروف دشوار است. اگر تمام پوست در حین جراحی برداشته شود، لاله گوش غیر طبیعی به نظر می رسد و امکان استفاده از گوشواره وجود ندارد.

برای حفظ ظاهر طبیعی لاله گوش، پزشک متخصص از بخیه های قابل حل برای عقب کشیدن گوش استفاده می کند و در عین حال عمق شیار، فرورفتگی طبیعی پشت گوش را حفظ می کند. با این کار او می تواند عملکرد و ظاهر طبیعی لاله گوش را حفظ کند.

بیشتر بخوانید: مراقبت‌های پس از جراحی اتوپلاستی

نتیجه گیری

پس از برداشتن بانداژ، متوجه تغییر فوری در ظاهر گوش خود خواهید شد. این تغییرات دائمی است. اگر از نتایج عمل راضی نیستید، با جراح خود در مورد امکان انجام جراحی مجدد صحبت کنید.

سوالات متداول

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *