دکتر غلامرضا بیاضیان / جراحی ترمیمی و زیبایی گوش / اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش
۸ دقیقه
جراحی اتوپلاستی

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

آنچه می خوانید...

اتوپلاستی که به عنوان جراحی زیبایی گوش نیز شناخته می شود، روشی است برای تغییر شکل، موقعیت یا اندازه گوش استفاده می شود. همچنین اگر یک گوش یا هر دو گوش شما به دلیل آسیب یا نقص مادرزادی بدشکل است، می‌توانید نسبت به انجام اتوپلاستی اقدام کنید. اتوپلاستی را می توان در هر سنی پس از اینکه گوش ها به اندازه کامل خود رسید – معمولاً بعد از ۵ سالگی – تا بزرگسالی انجام داد. اگر کودکی با گوش های برجسته و سایر مشکلات شکل گوش متولد شود و بلافاصله پس از تولد فرم گوش وی دفرمه شود، استفاده از آتل ممکن است به راحتی این مشکل را بهبود بخشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

اتوپلاستی

جراحی گوش که با نام اتوپلاستی نیز شناخته می شود، می تواند اندازه، شکل، موقعیت یا نسبت گوش خارجی را بهبود ببخشد. بسته به بیمار و نتایج مورد نظر طیف وسیعی از روش ها در دسترس است. گوش‌های برجسته‌ای که بیرون می‌آیند را می‌توان با یک جراحی با صورت و سر متناسب کرد. اگر قرارگیری گوش ها روی سر متفاوت باشد، جراحی گوش می تواند به بهبود تقارن کمک کند.

کاندیدای مناسب برای جراحی زیبایی گوش

اگر به دنبال بهبود ظاهر خود هستید و انتظارات واقع بینانه ای از آنچه می توان با جراحی انجام شود دارید، اتوپلاستی گزینه خوبی برای شماست. اگر گوش‌های برجسته، نامتقارن (گوش‌های راست و چپ یکسان به نظر نمی‌رسند) یا نامتناسب با سرتان هستند، ممکن است از جراحی اتوپلاستی بهره ببرید. اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید و به طور کلی از ظاهر خود نا راضی هستید، احتمالاً کاندیدای خوبی برای جراحی گوش هستید. بیماران در هر سنی، از جمله بزرگسالان و نوجوانان ممکن است کاندیدای جراحی تغییر شکل گوش باشند. اتوپلاستی زمانی انجام می شود که گوش ها به اندازه کامل خود رسیده باشند، این اتفاق معمولاً در حدود سن شش سالگی انجام می شود.

دلایل انجام اتوپلاستی

در موارد زیر می توانید به جراحی زیبایی گوش فکر کنید:

  • گوش شما بیش از حد از سر شما بیرون می آید
  • گوش های شما متناسب با سرتان بزرگ هستند
  • شما از جراحی قبلی گوش ناراضی هستید
  • اتوپلاستی معمولا بر روی هر دو گوش برای ایجاد تقارن انجام می شود.
  • اتوپلاستی محل گوش های شما را تغییر نمی دهد یا توانایی شنوایی شما را تغییر نمی دهد.

در قرار ملاقات اولیه مشاوره چه چیزی می توانید انتظار داشته باشید؟

در مشاوره اولیه با جراح پلاستیک شما، جراح پلاستیک شما ارزیابی می کند که آیا شما کاندید جراحی گوش هستید یا خیر. اندازه، شکل و موقعیت گوش شما ارزیابی خواهد شد. از شما در مورد سابقه پزشکی، جراحی های قبلی و نتایج مورد نظرتان سوال می شود. همچنین ممکن است برای کمک به برنامه ریزی جراحی از گوش و صورت شما عکس گرفته شود. جراح پلاستیک شما درباره تغییرات احتمالی گوش و جزئیات جراحی از جمله بهبودی و مراقبت های مورد نیاز پس از جراحی صحبت خواهد کرد.

جای زخم ها کجاست؟

به عنوان جراحان پلاستیک، ما به اهمیت نتیجه زیبایی پی می بریم. ما تمام تلاش خود را برای بهینه سازی اندازه اسکار و پنهان کردن آن در کمترین میزان قابل رویت گوش انجام خواهیم داد. برش ها در اتوپلاستی معمولا در پشت گوش قرار می گیرند تا قابل مشاهده نباشند.

باید توجه داشته باشیم که ماندگاری جای اسکارها و زخم ها بسته به ژن فرد و ترمیم پذیری پوست وی متفاوت می باشد. اسکارها معمولاً با گذشت زمان محو می شوند، اما پیش بینی ابعاد و رنگ نهایی آنها دشوار است. در جلسه مشاوره، جراح پلاستیک در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

خطرات و عوارض جراحی اتوپلاستی

اتوپلاستی، مانند هر نوع جراحی دیگری، خطراتی از جمله خطر خونریزی، عفونت و واکنش آلرژیک به بیهوشی به همراه دارد. درباره جراحی آندوسکوپی سینوس بخوانید.

عوارض جراحی گوش، مانند سایر روش های زیبایی، غیر معمول است، اما ممکن است شامل جای زخم نامطلوب، عدم تقارن، خونریزی، عفونت، تورم و بی حسی باشد. مخصوص جراحی اتوپلاستی، عوارضی از جمله عود مجدد رخ دهد. در برخی از بیماران، ممکن است یک روش دوم برای اصلاح عدم تقارن باقیمانده مورد نیاز باشد.

سایر خطرات مرتبط با اتوپلاستی عبارتند از:

جای زخم بعد از جراحی دائمی بوده و احتمالاً در پشت گوش ها یا در چین های گوش قرار می گیرند که ظاهر نامتناسبی نداشته باشد.

عدم تقارن در شکل قرار گیری گوش می تواند پس از جراحی بهبود یابد. همچنین، جراحی ممکن است عدم تقارنی که قبلا وجود داشت با موفقیت اصلاح نکند.

ایجاد تغییرات بر احساس پوست: در طی جراحی اتوپلاستی، جابجایی گوش‌ها می‌تواند به طور موقت بر احساس پوست در ناحیه تأثیر بگذارد. به ندرت، تغییرات دائمی هستند.

واکنش آلرژیک: ممکن است نسبت به مواد مورد استفاده در حین یا بعد از عمل، واکنش آلرژیک ایجاد شود.

مشکلات بخیه: بخیه هایی که برای محکم کردن شکل جدید گوش استفاده می شوند ممکن است به سطح پوست برسند و باید برداشته شوند. این امر می تواند باعث التهاب پوست آسیب دیده شود. در نتیجه ممکن است به جراحی اضافی نیاز داشته باشید.

مواردی که قبل از جراحی توسط پزشک بررسی می شود عبارتند از:

  • بررسی سوابق پزشکی بیمار و دادن آگاهی در مورد عفونت های احتمالی
  • پزشک همچنین ممکن است در مورد داروهایی که شخص مصرف می‌کند یا اخیراً مصرف کرده ‌است و همچنین هر گونه سوابق جراحی پرس و جو کند.

انجام یک معاینه بالینی: برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک گوش‌های فرد را معاینه می‌کند – از جمله محل قرارگیری، اندازه، شکل و تقارن آنها. پزشک همچنین ممکن است از گوش های شخص برای تکمیل پرونده پزشکی عکس بگیرد.

در مورد انتظارات خود بحث کنید پزشک شما احتمالاً از شما می پرسد که چرا می خواهید اتوپلاستی را انجام دهید و انتظار چه نتایجی را پس از عمل دارید. مطمئن شوید که خطرات اتوپلاستی مانند اصلاح بیش از حد احتمالی را درک کرده اید.

غذا و داروها

بیمار بایستی از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل‌های گیاهی خودداری کند چرا که می‌توانند خونریزی را افزایش دهند.

سایر اقدامات احتیاطی

سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کند کند. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید. درباره عفونت گوش بخوانید.

قبل از عمل

اتوپلاستی را می توان در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام داد. گاهی اوقات این عمل با آرامبخش و بی حسی موضعی انجام می شود که تنها بخشی از بدن شما را بی حس می کند. در موارد دیگر، بیهوشی عمومی ممکن است قبل از عمل شما داده شود.

در حین عمل

تکنیک های اتوپلاستی بسته به نوع اصلاح مورد نیاز متفاوت است. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند، محل برش ها و اسکارهای حاصل را تعیین می کند.

پزشک ممکن است برش هایی در محل های زیر ایجاد کند:

  • پشت گوش ها
  • در چین های داخلی گوش ها

پس از ایجاد برش، پزشک ممکن است غضروف و پوست اضافی را بردارد. سپس غضروف را در موقعیت مناسب قرار داده و با بخیه های داخلی محکم می کند. این جراحی معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد. جراحی توده های گردنی را در این مقاله بخوانید.

بعد از جراحی

پس از جراحی اتوپلاستی، گوش های شما برای محافظت و بهبودی با بانداژ پانسمان می شود.

احتمالاً کمی احساس ناراحتی و خارش خواهید داشت. داروهای مسکن را طبق توصیه پزشک مصرف کنید. برای جلوگیری از فشار بر روی گوش، از خوابیدن به پهلو خودداری کنید. همچنین سعی کنید برش ها را مالش ندهید یا فشار زیادی به آن وارد نکنید. پوشیدن پیراهن های دکمه دار یا پیراهن هایی با یقه های گشاد می تواند برای شما سودمند باشد. چند روز پس از جراحی اتوپلاستی، پزشک بانداژهای شما را برمی دارد. گوش های شما احتمالا متورم و قرمز خواهد شد.  از پزشک خود درمورد انجام مجدد فعالیت های روزمره و استحمام پرس و جو کنید.

نقاهت جراحی اتوپلاستی

بیماران پس از جراحی به خانه می روند. پانسمان سر در انتهای عمل جراحی برای محافظت از گوش ها قرار داده می شود. این پانسمان ها باید تا اولین ملاقات بعدی خشک بماند. برای به حداقل رساندن تورم و کبودی، سر باید در چند روز اول پس از جراحی بالا باشد. برای بهترین نتیجه، باید برای استراحت پس از جراحی برنامه ریزی کنید. در چند روز اول پس از جراحی، اکثر بیماران مقداری تورم و ناراحتی را در محل جراحی تجربه می کنند. باید برنامه ریزی کنید که ۱ تا ۲ هفته در خانه بمانید. در طول دوران نقاهت، باید تا ۴ هفته پس از عمل از انجام فعالیت های بدنی شدید شامل بلند کردن و کشیدن اشیا سنگین خودداری کنید.

نقاهت جراحی اتوپلاستی

هزینه جراحی اتوپلاستی چقدر است؟

به جز در موارد آسیب حاد یا تروما، اتوپلاستی و جراحی ترمیم لاله گوش ماهیت زیبایی تلقی می شود و بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد. به طور متوسط هزینه ها شامل هزینه دستمزد پزشک متخصص، هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی، هزینه‌های بیهوشی و آزمایش قبل از پذیرش نیز وابسته می باشد. هزینه جراحی بسته به شرایط بیمار می تواند بسیار متفاوت باشد زیرا هر بیمار ممکن است دارای روش منحصر به فرد جراحی مختص به خود باشد. اگر می خواهید بدانید که بهبود ظاهر گوش با جراحی پلاستیک چقدر هزینه دارد، توصیه می کنیم برای بررسی بهترین گزینه ها برای دستیابی به اهداف خود با دکتر بیاضیان مشورت کنید. بر اساس طرح درمانی پیشنهادی دکتر غلامرضا بیاضیان  پس از معاینه تخمین دقیقی را برای جراحی شما انجام می شود. در مورد درمان آلرژی بیشتر بدانید.

نتیجه گیری

پس از برداشتن بانداژ، متوجه تغییر فوری در ظاهر گوش خود خواهید شد. این تغییرات دائمی است. اگر از نتایج عمل راضی نیستید، با جراح خود در مورد امکان انجام جراحی مجدد صحبت کنید.

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/otoplasty/about/pac-20394822

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *