۹ دقیقه
هزینه جراحی خواب 1402

هزینه جراحی خواب 1402

آنچه می خوانید...

تغییرات سبک زندگی بهترین شروع برای کسانی است که به دنبال درمان آپنه خواب هستند. برای درمان آپنه خواب، جراحی خواب آخرین راه حل است. جراحی بر اساس شدت بیماری و سلامت کلی بیمار توصیه می شود. به طور کلی یکی از دغدغه های اساسی بیماران در مورد هزینه جراحی خواب است. در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

هزینه جراحی خواب

درمان مناسب خواب با تشخیص پزشک گوش، حلق و بینی شروع می شود. پزشکان ماهر با انجام آزمایشات و معاینات فیزیکی و بررسی علائم، بیمار را ارزیابی می کنند. هزینه درمان وقفه تنفسی خواب (Sleep Apnea) بر اساس عوامل مختلفی مانند مکان، دستگاه های مورد استفاده و تخصص پزشک متفاوت است. همه این عوامل برآورد دقیق هزینه ها را دشوار می کند. لذا اساسی ترین روش برای اطلاع از هزینه های درمان، مراجعه به پزشک متخصص و معاینه توسط ایشان است.

بهترین متخصص برای جراحی خواب

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب به عنوان توقف فعالیت تنفسی در طول خواب تعریف می شود. آپنه خواب، که می تواند چندین بار در طول شب تجربه شود، می تواند باعث بیماری های جدی مانند بیماری های قلبی شود مگر اینکه درمان شود.

آپنه خواب، که در نتیجه شلی بافت های نرم در ناحیه حنجره رخ می دهد، می تواند در نتیجه بزرگ شدن لوزه ها نیز مشاهده شود. توقف تنفس برای بیش از ۱۰ ثانیه در هنگام خواب، آپنه خواب نامیده می شود، در حالی که راه هوایی با پیام هایی که برای حفظ تنفس در طول آپنه به مغز ارسال می شود، به اجبار باز می شود. آپنه خواب قطع تنفس است که در هنگام خواب رخ می دهد. علل اصلی هر آپنه خواب متفاوت است. افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده در طول خواب تنفس خود را متوقف می کنند، گاهی اوقات صدها بار، اغلب برای یک دقیقه یا بیشتر. در بیشتر موارد، این بیماران در خواب از این موضوع بی خبرند، زیرا به مرحله بیداری کامل نمی رسند.

آپنه خواب یک اختلال خواب بالقوه جدی است که در آن تنفس چندین بار متوقف و شروع می شود. هنگامی که با صدای بلند خروپف می کنید یا حتی پس از یک خواب شبانه احساس خستگی می کنید، می تواند نشانه ای از آپنه خواب باشد.

در مورد آپنه خواب چه سوالاتی باید از پزشک خود بپرسم؟

وقتی برای مشاوره جراحی خواب می روید، ضروری است که این ۵ سوال را از پزشک آپنه خواب خود بپرسید.

  •     آیا شما یک دکتر خواب معتبر هستید؟
  •     آیا باید مطالعه خواب انجام دهم؟
  •     نتایج آزمایش من چه چیزی را نشان می دهد؟
  •     آیا مدیریت کاهش وزن می تواند به من در درمان آپنه خواب کمک کند؟
  •     گزینه های درمان من چه هستند؟

بهترین روش تشخیص آپنه خواب چیست؟

پلی سومنوگرافی، یک مطالعه خواب شبانه که در آزمایشگاه انجام می شود، دقیق ترین تشخیص را ارائه می دهد. در صورت تشخیص پزشک می توانید قبل از جراحی خواب این آزمایش را انجام دهید.

بعد از جراحی آپنه خواب چه اتفاقی می افتد؟

روش‌های جراحی می‌توانند جریان هوا را برای آسان‌تر کردن تنفس بازگردانند. پس از جراحی آپنه خواب، بسیاری از افراد کمتر خروپف می‌کنند و در طول شب بهتر می‌خوابند و باعث می‌شود که با احساس استراحت بیشتر از خواب بیدار شوند. شایان ذکر است که افرادی که تحت جراحی خواب قرار می گیرد به مرور زمان از حالت عصبی خود فاصل می گیرند و می توانند با انرژی و سلامت روان بیشتری در محل کار و زندگی روزانه خود حضور یابند./

آیا آپنه خواب بعد از جراحی می تواند بازگردد؟

جراحی که بافت پشت گلو را برمی دارد ممکن است آپنه خواب و خروپف را برای برخی افراد کاهش دهد. اما دوره های آپنه و خروپف ممکن است به مرور زمان برگردند. ممکن است بعد از جراحی همچنان به CPAP نیاز داشته باشید. در کل در صورتی که جراحی خواب توسط پزشک متخص انجام شود احتمال برگشت آپنه خواب بسیار محدود می باشد.

بعد از جراحی آپنه خواب چه می توانید بخورید؟

در ۲ هفته اول پس از جراحی فقط از غذاهای نرم و مایعات استفاده کنید. از غذاهای ترد یا غذاهایی که جویدن آنها سخت است خودداری کنید. در ۷ تا ۱۰ روز اول باید بعد از غذا دهان خود را با محلول آب نمک بشویید. در ۲ هفته اول از بلند کردن یا زور زدن سنگین خودداری کنید.

درصد موفقیت درمان آپنه خواب چیست؟

پیشرفت فک بالا شامل حرکت دائمی فک به جلو برای کمک به باز نگه داشتن راه هوایی است. مطالعات نشان می دهد که این جراحی به طور متوسط ​​۸۷ درصد علائم آپنه خواب را کاهش می دهد و در ۸۵ درصد افراد موفقیت آمیز است.

در مورد سن مناسب جراحی لوزه بیشتر بدانید.

چه چیزی باعث آپنه خواب می شود؟

آپنه انسدادی خواب زمانی رخ می دهد که عضلات پشت گلو شل شوند. این ماهیچه ها از لوزه ها، دیواره های جانبی و زبان تشکیل شده اند. هنگامی که ماهیچه ها شل می شوند، راه های هوایی در حین تنفس باریک یا بسته می شوند و فرد نمی تواند به اندازه کافی نفس بکشد. این می تواند سطح اکسیژن خون را کاهش دهد. مغز احساس می کند که نمی توانید نفس بکشید و فرد را از خواب بیدار می کند تا بتواند دوباره راه هوایی را باز کند.

بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب ممکن است از وضعیت خواب خود آگاه نباشند. در واقع، برخی از افراد مبتلا به این نوع آپنه خواب فکر می کنند تمام شب می خوابند. آپنه خواب مرکزی شکل خفیف تری از آپنه انسدادی خواب است که در آن مغز سیگنال هایی را به ماهیچه های تنفسی ارسال نمی کند. بیماران ممکن است با تنگی نفس از خواب بیدار شوند و در به خواب رفتن مشکل داشته باشند.

آپنه خواب چه شرایطی رخ می دهد؟

تنگ شدن مجاری هوایی فوقانی به دلیل وزن اضافی و تنفس غیر طبیعی، بزرگ شدن لوزه و خروپف از علل شایع آپنه انسدادی خواب است. رشد بیش از حد گوشت بینی و لوزه ها شایع ترین علت در کودکان است. نقص های ساختاری جمجمه و استخوان های صورت نیز باعث آپنه خواب شود.

عوامل خطر آپنه انسدادی خواب ممکن است شامل اضافه وزن یا چاقی، مصرف سیگار و الکل، سن بالا، عوامل ژنتیکی و برخی از داروهایی که خواب را افزایش می دهند، باشد.

در مورد خرخر خواب در کودکان بیشتر بدانید.

دستگاه CPAP

خروپف بلند درآپنه انسدادی خواب زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های گلو شل می‌شوند و بافت‌های نرم فرو می ریزند و راه‌های هوایی را مسدود می کنند. دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) قابل اطمینان ترین درمان برای این بیماری در نظر گرفته می شود. این دستگاه راه های هوایی را باز نگه می دارد. این یک جریان ثابت از هوا را از طریق ماسک فراهم می کند، خطر ریزش بافت های نرم را به حداقل می رساند، بنابراین به شما کمک می کند خواب بهتر و ترمیمی بیشتری داشته باشید. در صورتی که این دستگاه موثر نبود باید جراحی خواب انجام شود.

جراحی خواب چیست؟

جراحی خواب بر اساس رشته حذف مشکلات فیزیولوژیکی است که باعث آپنه خواب می شود. در این حالت می توان لوزه بزرگتر از حد طبیعی را که باعث آپنه خواب می شود برداشته و بافت های شل و اضافی در پایه زبان را برداشت یا کاهش داد. البته قبل از برنامه ریزی جراحی، وضعیت سلامت عمومی بیمار ارزیابی می شود. عوامل ایجاد کننده آپنه خواب مشخص شده و روش های درمانی محافظه کارانه و روش های درمان CPAP (فشار مثبت راه هوایی) انجام می شود.

اگر آپنه خواب با درمان های محافظه کارانه قابل درمان نباشد، از جراحی آپنه خواب استفاده می شود. پاسخ دقیق به این سوال که آپنه خواب چیست و در مورد روند عمل باید به طور دقیق به بیمار منتقل شود. در این فرآیند روش جراحی نیز تعیین می شود.

قیمت جراحی خواب

متوسط هزینه جراحی خواب

متوسط هزینه جراحی خواب به عوامل زیادی بستگی دارد که این عوامل هزینه جراحی آپنه خواب را تعیین می کنند. روش جراحی و نوع بیهوشی از مهمترین عوامل تعیین کننده است. در عین حال ممکن است بسته به انتخاب پزشک در هزینه ها تفاوت هایی وجود داشته باشد. لذا برای اطلاع دقیق از هزینه جراحی خواب باید به دکتر بیاضیان مراجعه کنید. ایشان بعد از بررسی وضعیت شما اقدام به اعلام هزینه درمان می کنند.

کلام آخر

هزینه جراحی خواب یکی از عواملی است که برای بیماران آپنه انسدادی خواب سوال ایجاد می کند. در صورت نیاز به مشاوره در مورد جراحی خواب، همین امروز با دکتر بیاضیان مشاوره نمایید.

سوالات متداول

doctor-bayazian

دکتر غلامرضا بیاضیان

فارغ التحصیل از دبیرستان علامه حلی تهران هستند و در کنکور سراسری با رتبه برتر در دکتری پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران پذیرفته شدند. وی تخصص گوش و حلق و بینی خود را در دانشگاه علوم پزشکی تبریز به پایان رساندند و دارای رتبه اول بورد کشوری گوش، حلق و بینی، کارشناسی ارشد آموزش پزشکی، فلوشیپ بیماری ها و جراحی خواب و بورد گوش، حلق و بینی اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *